В Україні з'явився сервіс із пошуку інформації про репресованих
У консультаційному центрі, створеному при Галузевому державному архіві Українського інституту національної пам'яті, будуть допомагати писати правильні звернення та запити в архіви, щоб одержати інформацію про репресованих у 1917–1991 роках осіб.
Галузевий державний архів Українського інституту національної пам'яті відкрив консультаційний центр із пошуку інформації про репресованих.
Як повідомили на сайті архіву 14 травня, у центрі будуть безкоштовно надавати консультації всім, хто хоче дізнатися долю репресованих у 1917–1991 роках осіб.
Звернутися в центр можна за телефонами (067) 298-18-18; (044) 298-12-12 або написати листа одним із трьох способів:
- на пошту poshuk@hdauinp.org.ua;
- в особисті повідомлення на сторінці архіву у Facebook;
- за допомогою форми зворотного зв'язку на його сайті.
У центрі пообіцяли допомогти всім, хто звертається, скласти правильні звернення та запити в архіви.
"Завдання нашого центру – зробити архівні документи доступнішими та цікавішими як для пересічних громадян, так і для істориків, журналістів і всіх, хто хоче знати більше про комуністичний та нацистський тоталітарні режими", – зазначили в центрі.
Директор Галузевого держархіву Ігор Кулик сказав "Голосу Америки", що люди часто бояться звертатися до архівів, тому що сприймають їх "як бюрократичну державну машину, яка невідомо де розташована, із якою незрозуміло як працювати". Він зазначив, що співробітники архіву хочуть допомогти людям "подолати цей страх" перед початком пошуку інформації.
"Голодомор 1932–1933 років, голод 1921–1923 та 1946–1947 років, Великий терор, депортації, політичні арешти й убивства... Жертвами цих людиноненависницьких експериментів стали мільйони громадян. Однак досі далеко не всі імена встановлено. Багато сімей не знає історії свого роду через вирвані сторінки життя своїх предків", – сказав Кулик.
За даними архіву УІНП, Україна є лідером із доступу до архівів репресивних органів на пострадянському просторі. Доступ до документів відкрили 2015 року з правом вільно їх копіювати й поширювати.