В УПЦ КП закликали єпископати Московського патріархату та Української автокефальної церкви розпочати підготовку об'єднавчого собору
Ієрархи Української автокефальної православної церкви, Української православної церкви Київського патріархату і залучені до процесу єднання ієрархи Московського патріархату мають розпочати підготовку об'єднавчого собору і вибрати предстоятеля єдиної помісної автокефальної церкви, повідомили в УПЦ КП.
Низка рішень синоду Вселенського патріархату, які стосуються автокефалії Української православної церкви, відкриває шлях до скликання об'єднавчого собору ієрархів УПЦ у складі всього українського єпископату. Про це йдеться у заяві УПЦ Київського патріархату.
"Київський патріархат закликає ієрархів Української автокефальної православної церкви та залучених до процесу єднання ієрархів Московського патріархату в Україні приступити до підготовки надзвичайного об'єднавчого собору. Завданням цього собору є затвердити рішення про церковну єдність, обрати предстоятеля єдиної помісної автокефальної УПЦ, який від її імені одержить патріарший і синодальний томос про автокефалію УПЦ", – наголошено в документі.
У Київському патріархаті закликали єпископат, духовенство і вірян УАПЦ, як і єпископат, духовенство і вірян Московського патріархату, підтримати процес об'єднання українського православ'я й утриматися від захоплення церков та їхнього майна.
Там додали, що процес об'єднання українського православ'я має відбуватися добровільно, мирно і без примусу, а кожен член церкви і громада мирян або ченців мають право вільно обрати центр свого церковного підпорядкування.
В УПЦ КП заявили, що Російська православна церква в Україні буде рівноправно співіснувати з усіма іншими церквами й релігійними організаціями, як це гарантовано Конституцією та законами України і міжнародним правом.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату скасовано, а з предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета знято накладену РПЦ анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос буде надано після об'єднавчого собору українських православних церков, сказав глава держави.
Патріарх УПЦ КП Філарет повідомив, що не менше ніж 10 ієрархів Московського патріархату вже готові перейти в об'єднану церкву.
У РПЦ заявили, що готують "жорстку" відповідь на рішення Вселенського патріархату.