В УПЦ МП заявили, що її участь в об'єднавчому соборі неможлива
Об'єднавчий собор скликають розкольники, які самі себе назвали священиками і єпископами, тому представники Української православної церкви Московського патріархату не можуть брати участі у такому зібранні, заявив голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП архієпископ Климент.
В Українській православній церкві Московського патріархату вважають, що участь священиків УПЦ МП в об'єднавчому соборі, на якому, як планують, буде створено нову українську церкву, неможлива. Про це заявив в опублікованому 5 листопада інтерв'ю грецькому виданню Orthodoxia.info голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП архієпископ Ніжинський і Прилуцький Климент.
"Це абсолютно неможливо. "Батьками" цього так званого собору, як планують, будуть розкольники, люди, які самі себе назвали священиками та єпископами. Примітно, що навіть сам патріарх Варфоломій, хоча й оголосив про зняття з Філарета церковної заборони, але досі не поєднався із ним довкола євхаристичної чаші", – заявив архієпископ Климент.
Він додав, що причина церковного розколу в Україні, який виник майже 30 років тому, – особисті амбіції Філарета, а причина сучасних проблем – особисті амбіції вселенського патріарха Варфоломія. Філарет, за словами Климента, увесь цей час переслідував канонічну церкву за підтримки політиків, "зводив наклепи на її єпископат, благословляв захоплення храмів і побиття вірян, чому є безліч доказів". Вселенський патріархат поки що не знижує напруженості навколо цієї проблеми, зазначив представник УПЦ МП.
"На жаль, сьогодні Фанар – це глуха стіна, через яку не чутно голосів мільйонів вірян нашої церкви, – сказав він. – А якщо хтось й осмілюється називати себе першим, то Господь і таким людям показав своїм прикладом, що це означає. Бути першим – це не надсилати директиви про підпорядкування собі, як трактують сьогодні константинопольські єпископи, а служити всім іншим, вмиваючи їм ноги і розпинаючись за них. Якщо Фанар не розіб'є в собі глуху стіну і надалі ігноруватиме всеправославний діалог щодо українського питання, то він ризикує не тільки голосу вірян української пастви не почути, але не почує і голосу самого Христа".
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, які стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату (МП) скасовано; із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарета знято накладену Російською православною церквою (РПЦ) анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю єдиної помісної Української православної церкви.
Філарет заявляв, що щонайменше 10 ієрархів Московського патріархату вже готові перейти в об'єднану церкву.
15 жовтня Синод Російської православної церкви ухвалив рішення про повний розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом.
2 листопада представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков архієпископ Тельміський Іов заявив, що в Україні УПЦ Московського патріархату більше не існує.
3 листопада президент України і вселенський патріарх Варфоломій підписали угоду про співпрацю, яка, на думку Порошенка, завершує процес надання Українській православній церкві томосу про автокефалію.