Воля однієї людини не буде диктувати умови, як Православній церкві України розвивати своє майбутнє – Епіфаній про Філарета
Розколу у Православній церкві України немає, заявив її предстоятель митрополит Епіфаній. За його словами, є тільки "особлива думка" почесного патріарха ПЦУ Філарета.
Почесний патріарх Православної церкви України (ПЦУ) Філарет намагається "диктувати" умови церкві, але цього не буде. Про це 28 липня в Києві після завершення хресного ходу ПЦУ заявив її предстоятель митрополит Епіфаній, повідомляє УНІАН.
"Загалом ми повинні констатувати те, що розколу в Українській православній церкві немає. Є тільки особлива думка та воля однієї особи, одного ієрарха – почесного патріарха Філарета, який залишається зараз діючим архієреєм Православної церкви України... Воля однієї людини не буде диктувати умови всім, як [церкві] далі розвивати своє майбутнє", – сказав він.
ПЦУ було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, у якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви (УПЦ) Київського патріархату (КП) і Української автокефальної православної церкви, а також два архієреї УПЦ Московського патріархату.
У травні 2019 року між Філаретом та Епіфанієм виник конфлікт. Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і допустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.
За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленостей, що патріарх керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив Філарет.
Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію й "усіх здобутків церковної незалежності". Він запевнив, що у ПЦУ немає розколу.
24 травня в Києві відбувся синод ПЦУ. За його підсумками Епіфаній зазначив, що архієреям не вдалося переконати Філарета в тому, що УПЦ КП "юридично й фактично вже немає". Філарет після синоду припустив, що на Епіфанія впливають "антиукраїнські й московські сили".
29 травня стало відомо, що Епіфаній видав указ, згідно з яким документи УПЦ КП, видані після 30 січня 2019 року, визнають недійсними.
Філарет заявив, що хоче зберегти УПЦ КП, тому що томос "ввів усіх в оману". У зв'язку із цим він анонсував проведення собору 20 червня.
20 червня Філарет провів у Володимирському соборі збори частини ієрархів, які назвав "помісним собором". Його відвідало всього два єпископи з Росії та приблизно 10 священників, зазначає "ВBC News Україна". На зборах ухвалили постанову про відновлення УПЦ КП і відмовилися приймати томос. У ПЦУ назвали ці рішення "нікчемними в юридичному й канонічному значенні цього слова", а також заборонили проводити служіння двом священникам, які були на зустрічі.