За титул предстоятеля помісної православної церкви на соборі боролися Епіфаній від УПЦ КП, Симеон від УПЦ МП і Володимир від УАПЦ – Мінкульт
На об'єднавчому соборі за кандидатуру митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія (Українська православна церква Київського патріархату) віддали 36 голосів, а за митрополита Вінницького і Барського Симеона (УПЦ Московського патріархату) – 28, повідомив глава департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш.
У так званому другому турі голосування за предстоятеля помісної Православної церкви України було троє кандидатів. Про це в ефірі "Радіо Свобода" 15 грудня розповів голова департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш, який був присутній на об'єднавчому соборі.
Він зазначив, що в соборі взяло участь 200 осіб, їм запропонували перелік з усіх архієреїв, які брали участь у заході, крім предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета і предстоятеля Української автокефальної православної церкви Макарія.
Трьох учасників, які набрали найбільшу кількість голосів, внесли до другого бюлетеня.
Найбільше голосів у "першому турі" набрали митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній від УПЦ КП та митрополит Вінницький і Барський Симеон від УПЦ МП. Більш ніж шість архієреїв, які були на третьому місці в рейтинговому голосуванні, відмовилися від своїх кандидатур у фінальному голосуванні. Погодився брати участь у "другому турі" єпископ Вишгородський і Подільський Володимир від УАПЦ.
"Якщо не помиляюся, митрополит Епіфаній отримав 36 голосів, Симеон – 28. Дуже важливо, що велика довіра була до представника УПЦ МП, і це може означати, що в найближчому майбутньому інші архієреї цього патріархату доєднаються до нової помісної церкви", – заявив Юраш.
11 жовтня Синод Вселенського патріархату ухвалив низку рішень щодо автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московському патріархату скасовано; з предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета зняли накладену Російською православною церквою анафему; йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Сьогодні, 15 грудня, в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної Української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП), УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ). Відомо, що прибуло двоє митрополитів УПЦ МП. Під час собору обрали предстоятелем єдиної православної церкви України митрополита Епіфанія. Він отримає від вселенського патріарха Варфоломія томос про автокефалію Української православної церкви. Речник УПЦ КП архієпископ Євстратій 13 грудня повідомляв, що це відбудеться 6 січня.
У Російській православній церкві об'єднавчий собор назвали "канонічно нікчемним", заявивши, що на ньому "неканонічного архієрея обрали таким самим неканонічним предстоятелем".