Чернівчанин, якого вилікували від COVID-19: Бути першим завжди страшно. Але я радий, що все вже позаду
Житель Чернівців Олександр, який заразився коронавірусом в Італії, а лікувався в Україні, вважає, що був інфікований в аеропорту румунської Сучави, і стверджує, що не тримає зла на сусідів, які влаштували "бунт" і змусили його здорову дружину вирушити на обсервацію.
Олександр із Чернівців став першим українцем, у якого підтвердили наявність коронавірусної інфекції, і першим, кого від неї вилікували. Про те, як усе сталося, він розповів у інтерв'ю "BBC News Україна".
Прізвище чернівчанина видання не називає.
Він розповів, що 21 лютого разом із дружиною з румунської Сучави вирушив у подорож Італією. Був у Бергамо, Комо та Мілані. Саме тоді в одному із населених пунктів країни відразу 16 осіб заразилися коронавірусом, тому подружжя намагалося уникати скупчень людей. Українець зазначив, що в Мілані вже було помітно панічні настрої, тому що там багато туристів, тоді як у Бергамо (зараз – один із центрів спалаху захворювання) панував "абсолютний тотальний пофігізм".
Українець висловив думку, що заразився в аеропорту Сучави після того, як прилетів із Італії.
Симптоми захворювання у чернівчанина з'явилися вже вдома, 28 лютого. Наступного дня, коли температура ще зросла, він зателефонував сімейному лікареві, попередив, що був у Італії. Невдовзі чоловіка забрала швидка допомога, лікарі приїхали в захисному одязі.
Олександр зазначив, що сусіди, імовірно, вирахували, що саме він заразився коронавірусом, і влаштували "бунт".
"З одного боку, я їх розумію... Коли ви розумієте, що небезпека не десь у Китаї або в Італії, а тут – біля ваших дверей. І інстинктивно ви хочете цю небезпеку знищити. Я це розумію. Тому зла на людей я не тримаю. Я десятки разів моделював цю ситуацію, ставив себе на місце цих людей. І з мого боку це виглядає так: є, усе-таки є компетентні люди, які мали б пояснити, як діяти в тій чи іншій ситуації. Ці компетентні люди в той момент там були. Вони пояснювали, доки в людини немає симптомів, доти її не можна вважати захворілою. Що потрібно взяти мазки. І якщо підтвердиться позитивний результат, то тоді варто госпіталізувати. Це було правильно по всіх нормах, по всіх протоколах медичних. Та під тиском і впливом паніки люди домоглися свого – дружину мою таки госпіталізували", – нагадав чоловік.
Він розповів, що лікування його було симптоматичним, у нього була пневмонія.
"В інфекційному відділенні я провів повних 20 днів. Із них два тижні, дійсно, у стані хвороби. Тобто медикаментозне лікування повноцінне: системи, уколи, антибіотики. А останній тиждень, коли організм почав боротися, тоді ставало легше. Тоді вже просто чекав на виписку... 70% усіх медикаментів ми купували за власні кошти. Ситуація покращилася десь за тиждень мого перебування. Поступово ліками забезпечувала клініка. До кінця ми просто купували якісь дрібниці. Знаєте, я безмежно вдячний лікарям і всьому медперсоналу. За їхню роботу і турботу. За те, що вони робили щодня. Ми вже з ними здружилися. І коли мене виписували, я бачив сльози радості на їхніх очах. Бо, попри все, вони гідно виконували свою роботу. Я вдячний, що вони поставили мене на ноги", – підкреслив Олександр.
Він додав, що після повернення додому одна із сусідок попросила вибачення в нього.
"Та не переді мною треба вибачатися. Усе-таки основний удар отримала дружина. Дуже неприємно було спостерігати, як її виводять... Просто як якогось злодія. Просто неприємно... Бути першим завжди страшно. Але я радий, що все вже позаду", – сказав чернівчанин.
Перший випадок зараження коронавірусом було підтверджено в Україні 3 березня: мешканець Чернівців захворів після подорожі з дружиною Італією. Цього ж дня дружину відвезли на обсервацію після протестів сусідів. Водночас у жінки не було жодних симптомів захворювання.
20 березня президент України Володимир Зеленський заявив, що чернівчанин одужав і його виписали.