27-ма експедиція розпочала роботу на станції "Академік Вернадський"

На станції "Академік Вернадський" розпочала роботу 27-ма експедиція
Фото: Національний антарктичний науковий центр / Facebook

На українській антарктичній станції "Академік Вернадський" розпочала роботу 27-ма експедиція. Про це повідомила пресслужба Національного антарктичного наукового центру у Facebook 12 квітня.

"Сьогодні зимівники 26-ї української антарктичної експедиції (УАЕ), які рік відпрацювали в Антарктиці, вирушили додому. Разом із ними до України прямує сезонний загін, що виконував роботи впродовж антарктичного літа. Натомість станцію прийняла команда 27-ї УАЕ, яка наступний рік проводитиме дослідження та безперервні вимірювання, більшість яких тут триває десятиліттями і є найдовшими у світі", – повідомили у НАНЦ.

Український криголам "Ноосфера", який прибув 30 березня, привіз на острів Галіндез, де розташована станція, приблизно 80 тонн вантажів та 140 тис. літрів пального.

"На берег доставили річний запас пального, їжі та побутових засобів для полярників, будматеріали та нове обладнання для продовження модернізації станції і ще багато іншого. Зокрема, автопарк "Вернадського" поповнили двома новими човнами, які вже задіяли до розвантаження, а в майбутньому використовуватимуть і для морських досліджень, та двома снігоходами (до цього на станції залишалися ще британські, які тяжко піддавалися "реанімуванню"). Також наші полярники нарешті отримали "підмогу" у вигляді снігоприбиральної машини – усі попередні 26 років вони чистили сніг виключно вручну", – повідомили у центрі.

Усе це було завантажено на борт "Ноосфери" до війни.

"Перезмінка завершилася традиційною передачею станції: бейскомандер 26-ї УАЕ Богдан Гаврилюк вручив бейсу 27-ї Юрію Отрубі символічні ключі та скриню, яку нова експедиція має відкрити після пів року зимівлі. До передачі долучилися капітан "Ноосфери" Павло Панасюк та колишній британський капітан криголама Саймон Воллес, що допомагав вести судно із Чилі до Антарктики. Пан Воллес висловив підтримку нашим полярникам та усій Україні у зв'язку з війною, побажавши миру й перемоги", – ідеться у повідомленні.

Наразі "Ноосфера" з полярниками 26-ї експедиції прямує до Чилі.

"На цьому шляху вона зробить одну цікаву зупинку, про яку ми розповімо окремо. Із Чилі учасники антарктичних експедицій літаками будуть доправлені до Варшави, а вже звідти наземним транспортом – в Україну. "Ноосфера" ж до кінця війни не повертатиметься до Одеси, а базуватиметься в одному з портів Південної півкулі", – заявили у НАНЦ.

 

Контекст:

Антарктична станція "Академік Вернадський" розташована на острові Галіндез. Раніше вона належала Великобританії і мала назву "Фарадей". 6 лютого 1996 року станцію було передано Україні та перейменовано.

На станції займаються науковими дослідженнями щодо зміни клімату, озонової діри, реакції тварин та рослин на потепління.

Наприкінці березня 2021 року на станцію "Академік Вернадський" вирушила 26-та експедиція. У середині квітня вона прибула до Антарктиди і прийняла естафету від колег із 25-ї експедиції. Повідомляли, що ця команда – наймолодша серед усіх попередніх експедицій, вона проведе в Антарктиці приблизно 13 місяців.

У липні Український антарктичний центр оголосив набір до 27-ї експедиції. Анкети приймали до 3 вересня. В оголошенні про набір наголошували, що уряд торік підвищив зарплату для полярників у середньому до 54 тис. грн на місяць, а також, що ця експедиція буде першою, яка вирушить на станцію на власному науково-дослідному криголамі. Склад експедиції затвердили 31 січня.