36% українців вважають, що причиною аварії на Чорнобильській АЕС стали помилки керівництва та персоналу станції – опитування
35,8% українців вважають, що причиною аварії на Чорнобильській АЕС стали помилки керівництва та персоналу станції. Про це свідчать опубліковані 10 травня результати опитування Київського міжнародного інституту соціології.
25,6% опитаних схиляються до того, що вибух стався через помилки персоналу й недоліки під час будівництва станції.
11,2% респондентів припускають, що причина в помилках, яких припустилися під час будівництва та проєктування ЧАЕС.
8,4% українців думають, що аварія в Чорнобилі була нещасним випадком.
Ще 7,6% опитаних назвали іншу причину трагедії, а 11,5% – вагалися з відповіддю.
За даними КМІС, 48,1% українців не знають точної дати аварії на Чорнобильській АЕС.
Опитування проводили 13–15 квітня серед дорослого населення (віком понад 18 років) по всій Україні, окрім окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Криму. Усього опитано 2001 респондента методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує 2,4%.
Контекст:
Аварія на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня 1986 року стала однією з найбільших промислових ядерних катастроф в історії. За міжнародною шкалою ядерних подій, ухваленою 1988 року, аварія на ЧАЕС – одна із двох, яку оцінили за максимальним, сьомим, рівнем небезпеки. Порівнянною з нею за масштабами є тільки катастрофа на японській АЕС "Фукусіма-1" 2011 року.
Як ідеться на сайті Чорнобильської АЕС, аварія на енергоблоці №4 сталася під час проведення проєктних випробувань однієї із систем гарантування безпеки. Ця система передбачала використання механічної енергії обертання турбогенераторів для виробництва електроенергії в умовах накладення двох аварійних ситуацій – цілковитої втрати електропостачання АЕС і розриву трубопроводу великого діаметру циркуляційного контуру реактора.
10 липня 2019 року президент України Володимир Зеленський підписав указ "Про деякі питання розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи". Документ, зокрема, передбачає розроблення стратегії розвитку Чорнобильської зони як туристичного об'єкта.
У грудні 2020 року Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник занесли в оновлену базу природоохоронних територій світу.