Бойові наркотики, біолабораторії та "чорні трансплантологи". У МОЗ України спростували міфи ворожої пропаганди

В українському МОЗ укотре спростували живучий, як вірус, російський фейк про "біолабораторії НАТО в Україні"
Фото: depositphotos.com
Пресслужба Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) України 21 серпня у Facebook спростувала кілька фейкових тез і міфів, якими користується російська пропаганда.

"Прокремлівські канали поширювали фейк, ніби на Донбасі "чорні трансплантологи" забирають органи в поранених бійців ЗСУ та проросійських місцевих. Російські ЗМІ зняли черговий сюжет про "бойові наркотики", під якими українські військові йдуть у бій. Конспірологи запевняли, що через COVID-19 людей готують до концтаборів. Тим часом у соцмережах поширювали міф, ніби мавпяча віспа поширюється через гомосексуальні зв’язки", – перерахували в МОЗ актуальні фейки.

У МОЗ послідовно розібрали дезінформацію. Мавпяча віспа, наголосили експерти, може передаватися повітряно-краплинним шляхом за тривалого та тісного контакту з інфікованим.

"Учені дійсно виявили, що мавпяча віспа частіше поширювалася серед чоловіків, які мали секс з іншими чоловіками. Проте ця хвороба поширюється не лише серед геїв", – заявили в МОЗ.

Зазначають, що заразитися мавпячою віспою можна після контакту з кров'ю, ураженою шкірою, слизовою оболонкою інфікованих або після контакту з речами, якими користувався інфікований. Крім того, вагітна жінка може передати вірус майбутній дитині.

Щодо "концтаборів", експерти підкреслили: ВООЗ пропонує використовувати лише перевірені методи захисту проти COVID-19, які не мають нічого спільного з концтаборами.

Один з найпопулярніших фейків роспропаганди – нібито українських військових накачували "наркотиками з біолабораторій", а одну з таких лабораторій виявили в Рубіжному Луганської області – теж не відповідає дійсності, запевнили в МОЗ.

"Завод компанії "Мікрохім", про який ідеться в сюжетах росЗМІ, – це не "західна біолабораторія", а продемонстровані в сюжеті документи свідчать лише про те, що там могли проводити стандартні клінічні випробування", – ідеться в повідомленні.

У МОЗ додали, що препарат "Налбуфін", про який також згадують пропагандисти з росЗМІ, є не "бойовим наркотиком", а знеболювальним препаратом.

Не викликає в експертів довіри й "інформація" про те, що на Донбасі "чорні трансплантологи" нібито вирізають органи в поранених українських військових та місцевих із проросійськими поглядами.

"Операції з трансплантації органів передбачають залучення великої кількості медпрацівників та обладнання. А органи залишаються життєздатними для трансплантації поза тілом недовгий час", – заперечили в МОЗ.

Контекст:

Російська пропаганда з початку війни намагалася виправдати повномасштабне вторгнення в Україну, яке розпочалося 24 лютого, зокрема нібито наявністю у країні "біолабораторій НАТО", у яких начебто розробляють зброю проти росіян.

Наратив про "бойові наркотики" також є стандартним для роспропаганди. Підконтрольне Кремлю видання "РИА Новости" ще 5 березня повідомило, що під Маріуполем нібито виявили лабораторії, де виготовляли "бойові" наркотики для українських "нацистів", писала "Українська правда".

6 березня російські ЗМІ почали розповсюджувати пропагандистські меседжі про нібито наявність в Україні військово-біологічної програми. Зокрема, офіційний представник міноборони Росії Ігор Конашенков заявив, що нібито в українських біолабораторіях, які розташовані неподалік РФ, "розробляли компоненти біологічної зброї".

Після заяв офіційних осіб РФ представниця Білого дому Джен Псакі припустила, що РФ може застосувати в Україні хімічну чи біологічну зброю або використати її в операції "під чужим прапором" (тобто влаштувати провокацію та звинуватити в цьому Україну).

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна не розробляє жодної зброї масового ураження, ні хімічної, ні біологічної, і звинуватив Росію в імовірній підготовці хімічної атаки на Україну.

Постпред Росії в ООН Василь Небензя на засіданні Ради Безпеки ООН 18 березня висловив пропагандистські тези щодо розроблення на території України "біологічної зброї". Однак в організації відкинули його заяви.

19 липня Росія запустила новий фейк про "американські біолабораторії" в Україні, у яких нібито ставлять досліди над військовими, перетворюючи їх на "смертоносних чудовиськ".