Бригади швидкої допомоги виїжджають на половину викликів, госпіталізації потребує кожен четвертий – МОЗ України
Швидка допомога щодня приймає 30 тис. викликів, але бригади виїжджають у половині випадків, оскільки українці найчастіше перебільшують тяжкість свого стану, заявив керівник експертної групи з питань надання екстреної медичної допомоги директорату медичних послуг МОЗ Олександр Данилюк. Про це він сказав в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
За словами експерта, служба швидкої допомоги щодня обробляє 30–33 тис. дзвінків, у половині випадків виїжджає бригада.
Він уточнив, що в ці приблизно 15 тис. виїздів бригад екстреної медичної допомоги, які відбуваються в Україні на добу, входять і пов'язані з COVID-19.
Водночас, за його словами, тільки 26% пацієнтів, які телефонують, потребують госпіталізації.
"Тобто в середньому 74% пацієнтів, які телефонували на "103", не потребують госпіталізації, не потребують переважно навіть виїзду бригади. Але, на жаль, часто пацієнти перебільшують тяжкість свого стану, і це також завантажує систему і може спричинити ситуації, коли до пацієнта з інсультом бригада може прибути невчасно, бо поїхала на підвищений тиск", – підкреслив експерт.
На запитання агентства, чи не траплялося, що бригади відмовлялися їхати на виклик до пацієнтів із коронавірусом, Данилюк заявив, що не знає про такі випадки. Він зазначив, що COVID-19 – не єдина небезпечна інфекція, із якою доводиться стикатися співробітникам швидкої допомоги.
"Якихось відмов від роботи, від виїзду практично не зустрічалося, за винятком літніх людей, які працюють у групі ризику. Тому ми з перших днів рекомендували не залучати працівників бригади старшого віку до пацієнтів із підозрою на коронавірус, тому що вони у групі ризику", – сказав Данилюк.
У травні 2019 року МОЗ України почало перший етап трансформації системи екстреної медичної допомоги. На реалізацію пілотного проєкту реформування у Вінницькій, Донецькій, Одеській, Полтавській, Тернопільській областях і Києві в держбюджеті було передбачено 922,5 млн грн.
Одним із завдань реформування було названо оновлення алгоритмів диспетчеризації та створення нової IT-інфраструктури, що дасть змогу одержувати інформацію про стан кожного виклику в певний час.
У грудні 2020 року в Україні ввели нові критерії виклику швидкої допомоги.