Через незаконне видобування бурштину Україні загрожує екологічна катастрофа – еколог
Еколог Володимир Борейко розповів, що для нелегального видобування бурштину в Україні використовують мотопомпи. Вони забирають воду з боліт, річок, озер, після чого водойми сохнуть.
Незаконне видобування бурштину в Україні завдає шкоди природі. Про це в коментарі "Обозревателю" 29 вересня заявив еколог Володимир Борейко.
"Вони добувають бурштин за допомогою мотопомп. Вони забирають воду з боліт, річок, озер, і, по суті, ці водойми сохнуть. Невелике болотце, озеро зникає. Крім того, вони під свій бурштин приїжджають і рубають ліс, знімають верхній шар і починають виливати, виливати. Ліс знищується, а потім виїжджають на інше місце", – сказав він.
За інформацією Борейка, вирубування відбувається хаотично, а в місцях, де висушили болота й річки, довгі роки будуть гинути флора та фауна.
Коли видобування проводять у полі, знімають ґрунт, землю і залишають піщані місця, що також знищує екосистему поля, сказав еколог. За попередньою оцінкою, нелегальне видобування бурштину знищило понад шість гектарів лісу.
Незаконне видобування бурштину фіксували в Рівненській, Волинській та Житомирській областях. Улітку 2015 року п'ятий президент України Петро Порошенко заявляв, що 90% бурштину в Україні видобувають нелегально, користуючись заступництвом правоохоронних органів.
12 серпня 2019 року президент України Володимир Зеленський говорив, що масштаби незаконного видобування бурштину в Україні сягнули рівня екологічного лиха. 2 вересня президент доручив Верховній Раді до 1 грудня 2019 року ухвалити законопроєкт про видобування бурштину.
Урядовий законопроєкт №2240 внесли в парламент 8 жовтня. У першому читанні парламент підтримав його 12 листопада, а у другому – 19 грудня. Зеленський підписав закон 27 грудня.
Закон встановлює кримінальну відповідальність за незаконні видобування, збут, придбання, зберігання, передавання, пересилання, перевезення, перероблення корисних копалин, а також за ухиляння від рекультивації земель. Документ передбачає введення єдиних дозволів на розвідку із правом видобування бурштину терміном на п'ять років на ділянці до 10 га за допомогою електронних аукціонів. Початкова ціна продажу на аукціоні спеціального дозволу на видобування бурштину становитиме 2 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (приблизно 34 тис. грн) за 1 га землі.