"Не можемо й не будемо покривати безумство". Венедіктова відреагувала на інцидент із журналістами "Схем"
"У цьому питанні немає місць для роздумів – справедливе та ефективне розслідування, підозра, передача в суд, вирок. Ми в Офісі генпрокурора не можемо й не будемо покривати, вибачте, безумство, продемонстроване співробітниками державного банку. Реакція на вчинок повинна бути адекватною в нашій державі, і ми це доведемо", – пообіцяла генпрокурорка.
Вона підкреслила, що складання повноважень головою банку Євгеном Мецгером не змінить суті проблеми.
"Прокурори й поліцейські активно працюють над розслідуванням цього неприпустимого інциденту. Найближчим часом відбудуться слідчі дії з потерпілим журналістом, до матеріалів має бути долучений оригінал відновленого відеозапису конфлікту. Відповідальним буде повідомлено про підозру", – заявила Венедіктова.
Вона додала, що свобода слова має бути недоторканною цінністю в Україні.
Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський 6 жовтня заявив, що поліція вже додала до матеріалів розслідування поширене у ЗМІ відео конфлікту. За його словами, розслідування інциденту в банку не забере багато часу.
Контекст:
Журналісти програми "Схеми" заявили, що 4 жовтня на них напали в "Укрексімбанку" під час запису інтерв'ю з Мецгером в його кабінеті. Журналісти опублікували зроблений на телефон аудіозапис того, що відбувалося в кабінеті. А 5 жовтня – відновлений відеозапис інциденту.
За словами журналістів, Мецгеру не сподобалося запитання, яке стосувалося одного з найближчих розслідувань "Схем". Мецгер наказав охороні "прибрати камери" і "дістати з них касети". Співробітники банку силою забрали в оператора "Схем" Олександра Мазура дві камери, дістали з них флешки й видалили записане відео. Також охоронці на годину винесли з кабінету голови банку всю техніку журналістів, а їх самих не випускали з кабінету.
Поліція почала розслідування за фактом нападу на журналістів програми "Схеми" під час інтерв'ю. Кримінальне провадження відкрито за статтею про перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.
Уранці 5 жовтня в "Укрексімбанку" заявили, що журналісти "Схем" поставили запитання, які належать до банківської таємниці, тому пресслужба банку "була змушена зупинити подальше проведення зазначеного інтерв'ю" і "подальша розмова відбувалася у форматі офрекордс-зустрічі". Водночас у банку стверджують, що в діях журналіста були "ознаки як протиправного заволодіння інформацією з обмеженим доступом (банківською таємницею), так і порушення Кодексу етики українського журналіста в частині використання незаконних методів отримання інформації" (які саме незаконні методи нібито використовував журналіст, не уточнюють).
Про сам напад у коментарі банку не було ні слова, зазначила головна редакторка "Схем" Наталія Седлецька. Вона здивувалася позицією фінустанови.
На інцидент відреагувало посольство США в Україні – дипломати стурбовані повідомленнями про неналежну поведінку щодо журналістів.
До вечора 5 жовтня наглядова рада "Укрексімбанку" повідомила про початок перевірки обставин інциденту. 6 жовтня в Офісі президента заявили, що Мецгера варто усунути від виконання обов'язків на час розгляду інциденту.
Як наголошують на сайті банку, Мецгера призначили головою правління фінустанови в березні 2020 року. Головою наглядової ради "Укрексімбанку" є незалежна членкиня Оляна Гордієнко. Крім неї, незалежними членами наглядової ради також є Дімітрі Шишло, Сергій Коновець, Домінік Меню і Ласло Урбан, Кабінет Міністрів представляє Юрій Буца, Верховну Раду – Юрій Терентьєв, а Офіс президента – Вікторія Страхова.