"Дива існують, зло програє". Зеленський з Києво-Печерської лаври привітав українців із Різдвом. Відео

Зеленський: Сьогодні всі українці – разом
Фото: president.gov.ua

Увечері 24 грудня президент України Володимир Зеленський у відеозверненні з Києво-Печерської лаври привітав українців із Різдвом. Стенограму опублікувала пресслужба глави Української держави.

"Мільйони українців сьогодні чекають на появу у вечірньому небі першої зорі, що сповіщає про настання Різдва Христового. Свята, яке має багато відтінків. Велике церковне свято. Важливе народне свято. Родинне свято. Різдво, яке завжди люблять діти і чекають дорослі. Різдво, яке наповнює серця світлом. Різдво, яке завжди дарує надію. Уже другий рік, як ми дізналися ще одну його форму, ще один його вимір. Це Різдво в часи повномасштабної війни. Різдво, яке має інший настрій, контекст, інший присмак", – сказав Зеленський. 

Він зазначив, що сімейна домашня вечеря зараз не така, як завжди, "бо не всі з нас удома, і не всі мають дім, і стало набагато важливіше, не які страви на столі, а які люди за столом, і як дорого, коли вони поруч". 

"Важливо, щоб ті, хто зараз не поруч і боронить Україну, були на зв’язку. Як радісно побачити на екрані "пташечок", які означають, що повідомлення доставлено й прочитано. Як важливо отримати відповідь від них. Як змінилися наші подарунки, цінності, традиції. Як сьогодні важливо не стільки те, як ми прикрашаємо свої оселі, а те, як захищаємо свої домівки й прибираємо з них сміття – вимітаємо ворога зі свого дому. Як тішимося, коли помічаємо у вечірньому небі першу зорю й не бачимо в ньому ворожих ракет і Shahed", – підкреслив президент. 

Зеленський звернув увагу, що побажання дорослих і малих українців змінилися.

"Від простих і звичних "аби тато раніше повертався з роботи додому" до "аби тато повернувся". Аби повернулись усі батьки, чоловіки, брати, дідусі, матері, дружини, сестри. Повернулися переможцями. Усі, хто сьогодні зустрічає Святий вечір в окопах зі зброєю в руках, зустрічаючи ворога. Усі наші воїни світла. Янголи-охоронці України, які доводять нам щодня: добро переможе, світло переможе, треба мати стійкий дух, стійку віру. Ті, хто доводить: дива існують. Але ми маємо творити їх самі, здобувати їх власноруч, робити неможливе можливим. Щодня ми молимося за кожного з них. Молимося за завершення війни. Молимося за перемогу", – сказав він.

Президент підкреслив, що "сьогодні всі українці – разом" і "як ніколи сильною" буде їхня спільна народна молитва.

"Сьогодні вона об’єднає мільйони голосів – як ніколи багато до цього. І лунатиме сьогодні без часової різниці у два тижні. І лунатиме разом із Європою й світом. І це – унікальна молитва. За людей, за мир, за справедливість, молитва за життя. І сьогодні вона звучатиме в різних куточках планети, йтиме від сердець різних людей, різними мовами. І навіть від різних конфесій. Бо це – молитва за життя, і вона не має кордонів", – вважає Зеленський.

За його словами, українці захищають "свою землю й свою душу".

"Шлях до здобуття всеосяжної незалежності, зокрема й духовної незалежності. Свободи нашої віри від ідеології рабства. Від культу, який не має нічого людського й нічого святого не має. Який несе насильство, агресію, ненависть. І який відбирає безпеку і спокій, який відбирає чужі землі й людські життя. Але який буде переможено. Силою віри, силою правди, силою закону, силою справедливості, нашою силою нашої України", – заявив Зеленський.

Президент нагадав, що "час напередодні Різдва – час найдовших ночей у році, але вже завтра день починає зростати, світло починає перемагати, світло стає сильнішим".

"Зрештою, темрява програє. Зло програє. Сьогодні – це наша спільна мета, спільна наша мрія, і саме за це сьогодні – наша спільна молитва. За нашу свободу. За нашу перемогу. За нашу Україну. За день, коли всі ми зможемо зібратися вдома в мирний рік мирного Різдва. І скажемо одне одному: "Христос народився!" – сказав він.

Контекст:

За григоріанським календарем Різдво святкують 25 грудня, а за юліанським – 7 січня. Докладніше про те, чому Різдво різні конфесії святкують у різні дати, "ГОРДОН" писав у січні 2020 року.

Із 1 вересня 2023 року Православна церква України (ПЦУ) й Українська греко-католицька церква перейшли на новий церковний календар, згідно з яким Різдво – 25 грудня, Покрова – 1 жовтня, Водохреща – 6 січня, День святого Миколая – 6 грудня. Деякі свята з рухомими датами, такі як Великдень, святкуватимуть за старим календарем. 

Предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній наголошував, що монастирі й громади, які поки не готові до переходу, можуть тимчасово залишатися на старому календарі, повідомляло "Суспільне". "Ми не діємо примусово, а добровільно. Ми не обмежували їх часовими рамками. Коли вони дозріють остаточно, вони, я думаю, долучаться до цієї реформи", – говорив він.

Згідно з опитуванням Соціологічної групи "Рейтинг", яке опублікували 8 червня, перехід на новий церковний календар підтримує 63% українців.