Екологиня: Маніпулюють темою навколишнього середовища або з метою виборчої, або – бізнесової боротьби

Людмила Циганок: Вирішення складних викликів – не на поверхні, і воно не у владі чарівної палички

Фото: Людмила Циганок / YouTube

В Україні почастішали псевдомітинги, на яких "активісти за викликом" маніпулюють екологічними проблемами, заявила президентка Професійної асоціації екологів Людмила Циганок.

Україні потрібні дієві зусилля влади щодо запобігання екологічній катастрофі в Карпатах, де вирубування лісу призводить до повеней у західних регіонах, тоді як "активісти за викликом" тільки маніпулюють екологічними проблемами, зазначила президентка Професійної асоціації екологів Людмила Циганок. Про це йдеться у статті видання "Обозреватель" "Владу закликали захистити Карпати від вирубування: Україні може загрожувати екокатастрофа через маніпуляції щодо екології".

"Ба більше. У природі все між собою пов'язано. І вирубка дерев, наприклад, у Карпатах викличе подальші процеси деградації та ґрунтів і пилові бурі. Здавалося б – до чого пилова буря в Києві до вирубки лісів в оточуючих областях? Але зв'язок – прямий. Минула зима була малосніжною. Прийдешня за прогнозами буде такою ж. Ми очікуємо, що продовжиться пересихання нерозораних ґрунтів. Вирубуються ліси, які не затримують пилові потоки. І традиційні вже для початку весни суховії масштабуватимуть таке нове для України явище, як пилові бурі", – пояснила Циганок.

Вона заявила, що дедалі частіше в Україні проводять псевдомітинги, на яких маніпулюють екологічними проблемами. У таких акцій може бути або політична, або комерційна мета, вважає експерт.

"Ми бачимо, як багато зараз з'явилося експертів, які наділи "зелений" камуфляж і пропонують дуже швидкі рішення наболілих роками проблем. Хотілося б сказати, що, на жаль, легких рішень у сфері охорони навколишнього середовища немає. Це повинна бути постійна і системна робота для збереження якості майбутнього життя, – сказала вона. – У промислових регіонах є два формати: маніпулюють темою навколишнього середовища або з метою виборчої, або ж з метою бізнесової боротьби і, на жаль, цей формат розтягнутий у часі. Його складно припинити, тому що замість реальних кроків щодо покращення навколишнього середовища деякі структури починають продукувати різного роду хайпи, на яких будується маркетингова стратегія".

Про шкоду промисловості для довкілля зазвичай починають говорити перед виборами – і маніпулятори пропонують "дивно прості" рішення для складних проблем, додала Циганок.

"Вирішення складних викликів – не на поверхні, і воно не у владі чарівної палички. У галузь прийшли експерти, які стверджують, що дуже легко і швидко можна поліпшити стан навколишнього середовища, потрібно лише вибрати їх... Коли ми говоримо, що промислові підприємства – це єдиний біль, ми замикаємо коло на больовій точці і втрачаємо час", – зазначила вона.