Епідеміологиня Чумаченко: Коронавірус набирає силу. Він легше поширюється, став заразнішим і агресивнішим G

Чумаченко: Надів маску — поставив бар'єр між собою та вірусом
Фото: armyinform.com.ua
Сьогодні епідеміологи не можуть говорити про поліпшення або стабілізацію ситуації з поширенням коронавірусу в Україні, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" докторка медичних наук, завідувачка кафедри епідеміології Харківського національного медичного університету Тетяна Чумаченко.

"Епідемічна крива засвідчує, що в Україні (на відміну від багатьох європейських країн) триває друга хвиля захворювання. Уряд балансує між епідемічними показаннями до локдауну і вимогами населення й бізнесу. Якщо все залишити, як є зараз, у нас буде подальше зростання захворюваності. Якщо ж вжити додаткових обмежень, ми незабаром зможемо вийти і на плато, і навіть на зниження захворюваності. Але поки ми не можемо говорити про поліпшення або стабілізацію ситуації з поширенням коронавірусу. Наявні обмеження, які вводять у регіонах, трохи стримують епідпроцес, але їх недостатньо для припинення циркуляції вірусу", – підкреслила Чумаченко.

За її словами, в Україні зросла різниця між зареєстрованою захворюваністю і фактичною порівняно з минулим роком, коли епідемія тільки починалася.

"Під час будь-якої інфекції фактична захворюваність вища за зареєстровану. Раніше за найменших симптомів люди йшли до лікаря, а тепер звикли до ситуації і звертаються тільки під час тяжкого перебігу хвороби. Легкі випадки теж залишилися, тільки їх не реєструють. Важко назвати конкретні цифр, але відмінності між статистикою і реальністю значні. Це небезпечно, тому незареєстровані пацієнти перебувають у суспільстві і заражають інших. Серед нас опиняється багато джерел вірусу, які не ізольовані. Саме тому ситуацію в Україні ми поки не можемо поліпшити", – розповіла співрозмовниця.

Вона зазначила, що коронавірус стає агресивнішим.

"Вірус набирає силу, легше поширюється, став заразнішим і вірулентнішим. Будь-який вірус живе тільки в живій клітині, і його завдання – зберегти свій вид. А для цього він має змінити господаря (адже життя кожної людини має кінець) і якнайдовше зберегтися в організмі. Якщо організм не захищається, вірус добре почувається, то мутації йдуть у бік підвищення вірулентності і заразності, тому скорочується інкубаційний період – потрібно менше збудника, щоб спричинити захворювання. Тому хвороба має важчий перебіг", – пояснила епідеміологиня.

Вона підкреслила, що вакцинація може сприяти зниженню агресивності коронавірусу.

"Якщо ж організм нечутливий, у нього є імунітет, вірулентність вірусу почне знижуватися. Щоб спричинити захворювання, потрібна більша кількість збудника, і захворювання матиме легший перебіг. Тож для переходу у фазу резервації збудника потрібен високий імунний прошарок, тоді агресивність вірусу поступово зменшиться. Цьому може сприяти вакцинація, якби ми могли за короткий час щепити більшість населення", – сказала лікарка.

За її словами, зараз українці недооцінюють небезпеку коронавірусу.

"Кардинального поліпшення ситуації із захворюваністю поки не буде. На процес передусім впливає соціальний чинник – наскільки інтенсивно люди спілкуються, наскільки прихильні до носіння масок, наскільки переповнений громадський транспорт. Українці поки не усвідомлюють загрози і борються не з вірусом, а з державою, із рішеннями, які, на їхню думку, порушують звичне життя, не дозволяють у ресторан ходити, подорожувати тощо. А треба, щоб кожен розумів – сьогодні йдеться передусім про здоров'я. Надів маску – поставив бар'єр між собою та вірусом", – резюмувала Чумаченко.

Контекст:

Протягом доби 7 квітня в Україні зареєстрували 19 419 нових випадків коронавірусної інфекції, зокрема у 766 дітей та 480 медпрацівників. Госпіталізовано 5092 людини, зафіксовано чотири летальні випадки.

Рекорд добового приросту хворих на COVID-19 було встановлено в Україні 2 квітня (20 341 випадок).

Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.