ДБР затримало 12 диверсантів, які готували в Одесі диверсії до роковин подій 2 травня

У підозрюваних виявили прапори з комуністичною символікою, медалі, книги з антиукраїнським змістом та агітаційні брошури
Фото: dbr.gov.ua
Співробітники Державного бюро розслідувань затримали 12 диверсантів, які готували в Одесі диверсії на 2 травня, у роковини трагічних подій 2014 року. Про це повідомила пресслужба ДБР.

"Напередодні 2 травня працівники ДБР спільно зі співробітниками Нацполіції провели масштабну спецоперацію щодо виявлення організаторів та виконавців можливих диверсій та провокацій у роковини трагедії. Були перевірені десятки осіб із-поміж криміналітету та можливих колаборантів, які могли під керівництвом спецслужб Росії дестабілізувати ситуацію в регіоні", – ідеться у повідомленні.

Як наголосили у ДБР, затриманих обґрунтовано підозрюють у підготовці диверсій, протестів та заколотів в Одеській області 2 травня. За оперативною інформацією, вони також підбурювали одеситів до масових заворушень.

У фігурантів вилучили склад зброї та вибухівки. Велику кількість автоматів, кулеметів, гранат, пістолетів та набоїв до них зберігали у приватному будинку одного із затриманих. Окрім того, у підозрюваних було виявлено прапори з комуністичною символікою, медалі, книги з антиукраїнським змістом та агітаційні брошури.

Слідчі ДБР відкрили кримінальну за ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада). Максимальне покарання – 15 років позбавлення волі.

Матеріали справи передано до Служби безпеки України.

Контекст:

2 травня 2014 року в Одесі відбулися масові сутички між патріотично налаштованими громадянами та проросійськими активістами. Унаслідок конфлікту та подальшої пожежі в Будинку профспілок загинуло 48 людей, понад 200 дістали поранення. Події в Одесі активно використовувала російська пропаганда для нагнітання антиукраїнських настроїв.

Правоохоронці відкрили приблизно 10 кримінальних проваджень.

У доповіді моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, оприлюдненій 2019 року, йдеться про те, що в ескалації насильства в Одесі винні як обидві сторони конфлікту, так і місцеві структури Міністерства внутрішніх справ України; розслідування подій було вибірковим та упередженим.

2020 року президент Володимир Зеленський заявляв про необхідність "неупередженого" розслідування подій 2 травня 2014 року в Одесі.

Щороку на 2 травня в Одесі відбуваються акції пам'яті загиблих, які проводять люди як проросійських, так і проукраїнських поглядів. Через це правоохоронці посилюють патрулювання.

Цього року в Одесі 2 травня ввели продовжену комендантську годину, яка триватиме більше ніж добу з 22.00 до 5.00 3 травня. Перебувати в цей час на вулицях без спецперепусток заборонено, поїзди до Одеси та з неї не ходитимуть.