В Україні понад 5 млн га державних сільгоспземель вивели у приватну власність – Держгеокадастр
Голова Держгеокадастру України Роман Лещенко повідомив, що його відомство складає електронний реєстр усіх українських земель і наступного року покаже їхніх власників.
З 2001 року з державної власності в Україні вивели понад 5 млн га земель сільськогосподарського призначення, заявив 16 жовтня в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Украина" голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко.
Він зазначив, що відомство дійшло такого висновку на підставі проведеного аудиту.
"Точно можу сказати на всю країну, що більше 5 млн гектарів земель сільськогосподарського призначення державної форми власності в Україні виведені в приватну власність через механізми так званої безоплатної приватизації. Із 2001 року, як прийняли Земельний кодекс і ввели нормативи з безкоштовної приватизації, почали здійснювати цей грабіж. А у 2002 році внесли в закон про місцеве самоврядування і забрали повноваження громад розпоряджатися землею", – пояснив він.
Ці повноваження передали райдержадміністраціям, уточнив чиновник.
"Для чого це було зроблено? Хочу пояснити, все дуже просто. Нейтралізували громади, дали чиновника в адміністрації і сказали: "Працюйте, приватизовуйте". Фактично з 2001–2002 років у нас утворилися чиновницькі клани, які, використовуючи свій адмінресурс, сформували величезні латифундії земель у приватній власності", – сказав Лещенко.
Він розповів, що Держгеокадастр зараз складає електронний реєстр усіх українських земель.
"Ухваливши закон "Про національну інфраструктуру геопросторових даних", наступного року ми покажемо всіх [власників землі] у всій красі. Реєстрація, коли отримували, коли були при посаді, на кого оформляли. Покажемо п'ятимісячних дітей, на яких вони оформляли [земельні ділянки]", – сказав глава відомства і пообіцяв до кінця року закінчити інвентаризацію всіх земель.
За словами Лещенка, відомство покаже "сітки сформованих латифундій у приватній власності, які вимірюються сотнями тисяч гектарів".
У ніч на 31 березня 2020 року Верховна Рада ухвалила у другому читанні й у цілому проєкт закону №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". 28 квітня президент України Володимир Зеленський підписав закон про відкриття ринку землі.
Відповідно до закону, ринок землі в Україні має запрацювати з 1 липня 2021 року. До 2023 року землю зможуть купувати тільки громадяни України, але не більше ніж 100 га землі в одні руки, із 2023 року землю дозволять купувати юридичним особам – резидентам України (не більше ніж 10 тис. га в одні руки). Чи продавати землю іноземцям, українці вирішать на референдумі. Державні та комунальні землі сільськогосподарського призначення продавати не будуть.
15 жовтня Зеленський підписав указ, який передбачає передання земель сільськогосподарського призначення з державної в комунальну власність.