Херсонець Клочко про життя в окупації: Містом постійно якісь спецслужбісти ходили в цивільному. Могли стати в чергу, нічого не купували, просто слухали G

Клочко: Спротив містян був дуже сильним, тисячі людей виходили на вулиці
Фото: Суспільне Херсон / Telegram
В інтерв'ю виданню "ГОРДОН" житель Херсона Петро Клочко, який провів 260 днів у російській окупації, розповів, як російські загарбники ставилися до місцевого населення.

"Видно, у них спочатку була установка поводитися пристойно, викликати прихильність до себе. Поки не прийшли Росгвардія і ФСБ", повідомив Клочко.

За його словами, окупанти ніяк не могли впоратися з хвилею протестів, які проводили в Херсоні після того, як наприкінці лютого 2022 року місто захопили російські війська.

"Спротив містян був дуже сильним, тисячі людей виходили на вулиці. Звісно, вони нічого не могли вдіяти. Тоді окупанти змінили тактику, перестали скручувати людей на мітингах, а почали ходити по домівках. Вираховували людей за допомогою наших зрадників. Списки тероборони, активістів склали й почали ходити додому. Коли ти на мітингу в багатотисячному натовпі – це одне, а коли до тебе додому приходять з автоматами, виламують двері – зовсім інша ситуація", – пояснив Клочко.

Окрім того, у місті було багато агентів у цивільному одязі.

"Містом постійно якісь спецслужбісти ходили в цивільному одязі. Їх завжди було добре видно за зростом, поставою. Вони ходили мовчки, могли стати в якусь чергу. Вони нічого не купували, просто стояли слухали, що люди обговорюють", розповів Клочко.

Він зазначив, що солдати з Бурятії стояли окремо від інших російських загарбників. Вони зневажливо ставилися до жителів Херсона. За словами Клочка, що ближче підходила до міста українська армія, то гірше поводилися росіяни, займалися мародерством.

"Наприклад, нашу фірму пограбували. Пригнали вантажівку і завантажили все холодильники, телевізори, електроприлади, обігрівачі, побутову техніку, столи, стільці, ну і, звісно, унітаз зняли. Приблизно за місяць до відступу росіяни ходили по всіх причалах (у Херсоні було найбільшу кількість човнів зареєстровано) і розстрілювали човни, мотори ламали. Серйозні катери віджали одразу. Ми були на правому березі, і нам пощастило. Ті, хто залишився зараз на лівому березі, навіть якщо дуже хочуть, не можуть потрапити в Херсон. Мій знайомий у Голій Пристані живе. Там страшна ситуація. Уже ніхто ні з ким не заграє. Люди дуже чекають, коли їх звільнять", – сказав Клочко.

Херсонець Клочко про життя в окупації: Передчуття, що росіяни покинуть місто і підуть, не було. Своїми каналами вони говорили, що боротимуться за кожен будинок. Повний текст інтерв'ю

Контекст:

24 лютого видання "ГОРДОН" починає публікувати щоденник Петра Клочка. День за днем ми стежитимемо за тим, як розвивалися події в місті після початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, як жили люди, як шукали відомості в умовах інформаційної блокади, як кожен херсонець на своєму місці наближав перемогу.