Імунолог розповів, як доправлятимуть вакцину від Pfizer по Україні
Виробник вакцини проти коронавірусу від Pfizer/BioNTech надасть спеціальні термобокси для транспортування препарату по Україні за наднизьких температур. Про це розповів доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти Федір Лапій у коментарі агентству "РБК-Україна".
Лапій входить в оперативний штаб Міністерства охорони здоров'я України з реагування на ситуацію з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти завдяки вакцинації.
Зберіганням і транспортуванням продукції від Pfizer/BioNTech в Україні займеться приватна українська компанія "Фармасофт". Решту вакцини зможе постачати держпідприємство "Укрвакцина". Щотижня вакцини будуть розвозити з Києва на регіональні склади. Після цього почнеться відлік їх розморожування. В області будуть передавати дози з розрахунку на п'ять днів.
"Такий термін зберігання вакцин Pfizer після розморожування в температурному режимі від +2 °С до +8 °С. Допускається одноразове розморожування, за якого вона має бути використана протягом 120 годин. Перед вакцинацією препарат потрібно розвести, після чого його потрібно вколоти протягом шести годин. У держави є можливість все це логістично забезпечити", – зазначив фахівець.
Мобільні бригади щодня братимуть вакцини з регіонального складу та об'їжджатимуть тих, хто цього дня записаний на щеплення. Потім за два-чотири тижні, залежно від результату, бригада приїде повторно, щоб вколоти другу дозу.
Вакцину виробництва Pfizer необхідно зберігати за температури -70 °С. Її мають транспортувати за системою "холодового ланцюга".
Згідно з календарним планом на 2021 рік, перші безоплатні вакцини українці мають отримати вже в лютому. Першим щеплення зроблять медикам, які працюють із хворими на COVID-19, і військовим операції Об'єднаних сил. До листопада також хочуть вакцинувати інших медиків, працівників сфер держбезпеки та освіти, а також людей, старших за 60 років.
Протягом 2021–2022 років 50% населення України (20 млн) хочуть охопити вакцинацією. Попереднє опитування засвідчило, що вакцинуватися проти коронавірусу готові 52% українців.
Україна планує безплатно отримати в межах програми COVAX 117 тис. доз вакцини від Pfizer і від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини від AstraZeneca. Окремо влада закупить ще 12 млн доз вакцини від AstraZeneca і Novavax (США), постачання цих препаратів має початися в лютому. Крім цього, очікують, що в Україну до кінця лютого доправлять перші 700 тис. доз вакцини від китайської компанії Sinovac Biotech. Є також імовірність, що постачання китайської вакцини можуть перенести на початок квітня. Усього у китайської компанії Україна закупить 1,9 млн доз вакцини.
Як зазначило "РБК-Україна" з посиланням на заступника міністра охорони здоров’я, головного державного санітарного лікаря Віктора Ляшка, з 1 березня охочі зробити щеплення проти коронавірусу зможуть записатися на вакцинацію через сімейного лікаря, на спеціальному інформаційному порталі або через гарячу лінію за телефоном 0-800-60-20-19.