Ізраїльський лікар Раньков: Коли у країні вакцинують мало людей, у вірусу є час стати стійким до вакцини
"Міжнародна лікарська спільнота звернула увагу на один важливий момент: коли вакцинують мало людей у країні, з'являється додаткова небезпека – повільна вакцинація дає час вірусу адаптуватися, мутувати і стати стійким до вакцини. Як приклад експерти наводили Росію, де слабко просувається вакцинація і коронавірус не піддається контролю. Звісно, складно оперувати даними щодо РФ, тому що немає впевненості в їхній остаточній достовірності. Але фахівці зійшлися на думці, що млявий темп вакцинації створює додаткову небезпеку для суспільства", – сказав Раньков.
Він зазначив, що ефект від вакцинації в Ізраїлі відчули тільки на другий місяць після початку вакцинації.
"Є один важливий фактор – коефіцієнт поширення інфекційного захворювання, або Rt. На піку захворюваності COVID-19 у нас він становив 1,1–1,2 одиниці. Цей коефіцієнт демонструє, скількох людей заражає кожен хворий. На сьогодні RT в Ізраїлі менше ніж 0,5 одиниці (10 днів тому був 0,7). Тобто двоє хворих заражають тільки одну людину. Отже, епідемія йде на спад. Перші результати ми помітили наприкінці січня – у лютому. Отже, потрібно півтора-два місяці, щоб ефект став очевидним, за умови, що вакцинація активна", – підкреслив лікар.
Лікар Раньков: В Ізраїлі зняли практично всі обмеження, відкрилися торгові центри й ресторани, які рік не працювали. Повний текст інтерв'ю
Контекст:
Ізраїль розпочав масову вакцинацію 19 грудня 2020 року. Першому щеплення зробили прем'єр-міністру Біньяміну Нетаньяху.
У січні Нетаньяху заявляв, що Ізраїль першим у світі вийде з епідемії COVID-19 завдяки особливій домовленості із Pfizer, яка дозволила глобальне постачання вакцини. Згідно з домовленістю, Ізраїль стане "глобальною моделлю швидкої вакцинації країни" і ділитиметься даними з розробниками препарату.
Станом на 9 квітня в Ізраїлі повністю пройшли вакцинацію 4 894 124 особи (двома дозами – 53,3%). Усього введено 10 189 198 доз вакцини.
31 березня міністр охорони здоров'я країни Юлій Едельштейн заявив, що планують вакцинувати підлітків 12–15 років препаратом проти коронавірусу компаній Pfizer/BioNTech після його схвалення Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA).