"Я 35 років викладала філософію російською". Професорка з Державного податкового університету відмовилася вести пари українською
У Державному податковому університеті в Ірпені Київської області викладачка відмовилася вести лекцію українською мовою. Відео інциденту потрапило в мережу, жінку вже усунули від роботи.
Відео з онлайн-лекції опублікувало у Facebook видання "Інформатор". Інцидент стався на занятті з філософії.
Викладачка Любов Воробйова вела лекцію для першокурсників факультету журналістики російською мовою. Одна зі студенток попросила її перейти на українську, але та відмовилася.
Натомість професорка запропонувала студентам самостійно вчити філософію і сказала, що на іспиті говоритиме російською.
"А то що буде, Сашо? Я вам дозволяю не приходити на лекцію. І в Moodle, і в підручниках все подають українською мовою – будь ласка, можете опановувати там. А коли ми зустрінемося з вами на іспиті, я з вами обов'язково розмовлятиму російською мовою", – відповіла жінка.
"З усіма студентами спілкуюся українською мовою, але у зв'язку з тим, що я 35 років викладала філософію російською, це поза моєю свідомістю. Я навіть не фіксую, що перейшла на російську мову. Зараз є дуже багато можливостей опановувати філософію тією мовою, якою вам зручно. Якщо вам це дуже ріже слух, дозволяю не бути на моїх лекціях", – додала викладачка.
Після дискусії викладачка попросила студентів зайти на платформу Moodle і самостійно прочитати тему "Філософія суспільства", а наприкінці пари – написати тести.
Інцидент прокоментував в.о. ректора ДПУ Дмитро Серебрянський, відео опублікувала пресслужба університету.
"Студенти оприлюднили факт викладання російською мовою, мовою агресора, у студентів першого курсу факультету журналістики. Колективне звернення зареєстрували у нас офіційно, я його вже прийняв. Відеопідтвердження та дуже ганебна дискусія професора зі студентами поширилася всіма засобами масової інформації і це дуже прикрий факт", – зазначив він.
Серебрянський додав, що 29 березня цього року він зустрічався зі студентами. Тоді йому студенти ставили прямі запитання щодо мови викладання і щодо викладання окремими викладачами.
"Я студентам заявив офіційно: викладати у стінах університету усі дисципліни і спілкуватися виключно українською мовою", – сказав Серебрянський.
Він додав, що зараз в університеті відбувається службове розслідування, а викладачку усунули від викладання. Серебрянський зазначив, що після розслідування заходи будуть "кардинальні та радикальні".
У коментарі "Українській правді" Воробйова повідомила, що обмовилася й мала на увазі, що на іспиті обов'язково розмовлятиме зі студентами українською мовою.
Про це також сказав професор кафедри фіскального адміністрування ДПУ, експерт Growford Institute і колега викладачки Костянтин Швабій у коментарі журналістам. Він розповів, що хейт спричинив проблеми зі здоров'ям у викладачки.
"Так, людина помилилася, з ким не буває, але важлива не помилка, а реакція на помилку. Довели людину до напівмертвого стану цим хейтом, який піднявся в соцмережах. Я її не виправдовую, вона помилилася. А з приводу того відео, ви бачите, в якому стані вона там знаходилася, можливо, недобре себе почувала, але хейтити людину за це – це сором. Вона мені сказала, що вона обмовилася, і хотіла сказати, що іспит буде приймати українською мовою", – розповів колега професорки.
Костянтин вважає, що конфлікт виник на ґрунті того, що деякі студенти-першокурсники не відвідували заняття й уперше прийшли на лекцію.
Воробйова також запевнила колегу, що ніхто з адміністрації за два дні скандалу не звернувся до неї по жодні пояснення.
Контекст:
У липні 2019 року в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Згідно із законом, українська мова є обов'язковою для використання в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування і релігійних обрядів. Норми закону набирали чинності поетапно.
78% українців почали більше спілкуватись українською мовою після повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року, свідчать результати соцопитування.