"Я можу і відмовити в обслуговуванні. Я – хазяїн". В Одесі жінку "попросили піти" з кафе після прохання обслуговувати українською

Щодо власника кафе склали адмінпротокол. Він стверджує, що відвідувачка "все перекрутила"
Фото: suspilne.media
В Одесі склали протокол про адміністративне правопорушення щодо власника кафе Cafe de Fleur, повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь 17 лютого.

Відео, на якому зафіксовано, як жінці в цьому кафе відмовили в обслуговуванні українською, 16 лютого опублікували в TikTok громадської організації "Робимо Вам Нерви".

@rvn.ua На жаль, випадки відмови в обслуговуванні по-українськи в Одесі ще існують. Але рідко, фіксуймо їх разом за хештегом #рвнсрач # одеса #одесіті #українськамоваводесі #рвн #робимовамнерві #мовнийзакон

На цьому відео чоловік говорить відвідувачці: "Я можу і відмовити в обслуговуванні. Правильно? Я хазяїн кафе". Він відмовився спілкуватися з нею українською, а жінка поряд розповіла про навчання у школі російською мовою. Після цього відвідувачку попросили вийти нібито під приводом того, що кафе закривають. Жінка вийшла, але викликала поліцію.

"Суспільне" зазначило, що відвідувачка – представниця організації "Робимо Вам Нерви" і зауваження зробила від імені ГО.

Представниця мовного омбудсмена в Одеській області Ярослава Вітко-Присяжнюк, коментуючи інцидент, наголосила: обслуговування українською це не забаганка клієнта, а вимога українського законодавства.

"Виганяти клієнтку із закладу на прохання обслуговувати державною – це більше, ніж просто порушення законодавства. Гадаю, власник кафе сьогодні сповна відчув реакцію суспільства на подібне", – написала вона у Facebook 16 лютого.

Кремінь додав, що за порушення вимог закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної" передбачено адміністративну відповідальність.

"Розмір штрафу становить від 3400 до 8500 грн, якщо порушення вчинено вперше. За повторне протягом року порушення накладатиметься штраф від 8500 до 11 900 грн", – нагадав він.

Власник кафе заявив "Суспільному", що відвідувачка "перекрутила все". Він стверджує, що жінці не відмовляли в обслуговуванні, "інцидент висмоктано з пальця", а кафе "вже хотіли закривати", коли та зайшла з подругою.

"Те, що її не обслуговували, – це брехня. Підійшов мій працівник і почав українською обслуговувати, і взагалі ніяких проблем у нього не виникало з українською, але чомусь дівчина якось усе це перекрутила, що ніби її вигнали звідси, не захотіли її обслуговувати. Інцидент був просто висмоктаним з пальця, і я вважаю, що якось варто покарати цю дівчину за таке, – заявив власник кафе. – Ми просили її піти дійсно, коли вже закривали кафе, а не так, як вона сказала, що ми її вигнали й закрили кафе".

Контекст:

Згідно з Конституцією України, єдиною державною мовою в країні є українська, але держава гарантує вільне використання російської та інших мов національних меншин.

У липні 2019 року в Україні набув чинності закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Згідно із законом, українська мова є обов'язковою для використання в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Із січня 2021 року всі постачальники послуг, незалежно від форми власності, мають обслуговувати споживачів українською мовою, на прохання клієнта може використовуватися інша мова, прийнятна для обох сторін. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування і релігійних обрядів.

Кремінь розповідав, що ніхто не може зобов'язати працівника сфери послуг обслуговувати клієнтів недержавною мовою.