Епіфаній закликав "вийти з полону" тих православних, які залишаються "під владою Москви"
"Ми дякуємо українському суспільству та нашій державі за усе глибше усвідомлення важливості духовної незалежності від російської імперії зла. Важливості захисту не лише української території, але й українських душ від агресії "русского мира", – написав він.
Предстоятель ПЦУ зазначив, що "нинішній Великдень наочно показав, що все більша кількість православних вірян свідомо відкидає ці фальшиві ідеї самозваного "третього Риму", які дотепер намагалися приховати себе зокрема і церковними ризами".
"Збільшується число тих, хто розуміє, що релігійна залежність від Московського патріархату – це один з багатьох інструментів гібридної агресії, які ворог спрямовує проти України, бажаючи знову повернути нас під імперське ярмо", – пояснив Епіфаній.
Священнослужитель подякував "усім православним вірним, які у ці святкові дні свідомо обрали для молитви храми і громади Православної церкви України".
"Можливо, для декого це спричинило незручність, бо довелося довше чекати на освячення великоднього кошика чи їхати далі від дому, ніж раніше було звично. Але ваш вибір і ваше рішення – це теж вагомий внесок та підтримка у спільній боротьбі з гібридною агресією. І спонукання для тих, хто з різних причин ще залишається під владою Москви, вийти з того духовного Єгипту й Вавилону, з полону, який, можливо, для когось і став комфортним та звичним способом життя, але від цього не змінив своєї сутності", – заявив він.
Епіфаній наголосив, що ПЦУ "відкрита для діалогу та порозуміння заради єдності православ’я в Україні".
Контекст:
В Україні є дві великі православні церкви – Православна церква України та Українська православна церква Московського патріархату.
ПЦУ створили на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, в ньому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також два архієреї УПЦ МП. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.
УПЦ МП – частини Російської православної церкви. УПЦ МП офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У ПЦУ вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату". УПЦ МП звинувачують у зв'язках із російськими спецслужбами.
Станом на початок квітня 2023 року в Україні залишалося понад 8,5 тис. парафій, які підпорядковуються Московському патріархату, повідомила платформа Opendatabot. У складі ПЦУ на початку 2023 року було приблизно 8 тис. парафій, розповів Епіфаній.