ЄСПЛ ухвалив рішення на користь України у справі про невиплату пенсій на окупованих територіях

ЄСПЛ визнав скаргу неприйнятною, як таку, що очевидно необґрунтована
Фото: depositphotos.com

Європейський суд із прав людини розглянув скаргу групи пенсіонерів, що проживають на тимчасово окупованих територіях України, які оскаржували рішення Кабміну України про зупинення соціальних виплат в ОРДЛО.

Європейський суд із прав людини ухвалив рішення на користь уряду України та визнав неприйнятною заяву у справі "Кандиба та інші проти України". Про це 19 листопада повідомив заступник міністра юстиції й уповноважений із питань ЄСПЛ Іван Ліщина у Facebook.

Група пенсіонерів, яка проживає на тимчасово окупованих територіях України, звернулася до адміністративних судів, оскаржуючи постанову Кабміну України №595, якою 2014 року було зупинено витрати з державного бюджету на соціальні виплати на тимчасово неконтрольованих територіях. Заявники вимагали визнання цього положення незаконним і відновлення їм пенсійних платежів.

"У вимогах про поновлення платежів суди відмовили, бо заявники звернулися до неналежних відповідачів. Резолютивна частина судового рішення була опублікована в "Офіційному віснику". Заявники зверталися до багатьох органів із вимогою про поновлення пенсійних платежів на підставі судових рішень, але їм було відмовлено", – зазначив Ліщина.

До ЄСПЛ пенсіонери з ОРДЛО звернулися через порушення права на справедливий суд і права власності у зв'язку з невиконанням судового рішення.

"ЄСПЛ визнав заяву неприйнятною, як таку, що очевидно необґрунтована. Він посилався, зокрема, на рішення судів у другій справі, ініційованій заявниками, якими їм було відмовлено у скарзі про незаконну бездіяльність при виконанні рішень та зазначив, що заявники не звернулися з позовами про поновлення платежів до відповідних судів", – написав заступник міністра юстиції.

2014 року, одразу після анексії Криму, Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти й докази.

Україна припинила соціальні виплати громадянам, які проживають на підконтрольній бойовикам території Донбасу, наприкінці 2014 року. Щоб отримувати пенсії, жителі ОРДЛО мають зареєструватися як переселенці і жити на підконтрольній Україні території.

У міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch заявили, що Україна має завершити дискримінаційну практику, яка змушує пенсіонерів з ОРДЛО перетинати лінію розмежування для отримання пенсій. Правозахисники закликали президента України Володимира Зеленського створити умови для мінімізації таких поїздок.

За даними правозахисників, щомісяця приблизно 1 млн осіб перетинає блокпости на Донбасі. Більше ніж половина з них їздить на підконтрольні українській владі території для отримання пенсій.

500 тис. внутрішньо переміщених осіб насправді живуть в ОРДЛО, отримуючи пенсії від українського уряду, повідомив віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.