ЄСПЛ розгляне позов журналістки Ганжі до СБУ через відмову оприлюднити дані про переселенців, позбавлених пенсій і соцвиплат
Європейський суд із прав людини має намір розглянути справу "Ганжа проти України", у якій українська журналістка відстоює право на доступ до засекреченої інформації про внутрішньо переміщених осіб, позбавлених пенсій і соціальних виплат за рекомендацією СБУ, "за першої можливості".
Європейський суд із прав людини зареєстрував позов редактора сайта "Доступ до правди" Лесі Ганжі, у якому вона просить зобов'язати Службу безпеки України оприлюднити список внутрішньо переміщених осіб, позбавлених пенсій і соціальних виплат за результатами перевірок спецслужбою.
Про це повідомляє сайт "Доступ до правди", посилаючись на лист із ЄСПЛ.
"Суд розгляне вашу справу за першої можливості на основі наданих вами документів та інформації", – зазначили в Європейському суді.
У 2016 році СБУ відмовилася надати Ганжі результати перевірки внутрішньо переміщених осіб, які одержували пенсії, та інші соцвиплати, а також повідомити, скількох переселенців позбавили соцвиплат за рекомендацією Служби безпеки.
Ганжа оскаржувала відмову СБУ надати запитану інформацію в суді, однак Окружний адміністративний суд Києва та Апеляційний адміністративний суд відмовили журналістці в задоволенні позову.
Українські суди дійшли висновку, що оприлюднення документів може завдати шкоди досудовому розслідуванню, адже вони є інформацією з обмеженим доступом.
"Мене не цікавили відомості досудового розслідування, а лише інформація про поточну діяльність суб'єкта владних повноважень стосовно конкретної теми. Запит не стосувався кількості досудових розслідувань, порушених після перевірок відповідача, обставин щодо провадження по них, номерів справ, дійових процесуальних осіб у них тощо. Він стосувався надання знеособленої, неперсоналізованої інформації у прив'язці до міст України", – підкреслила Ганжа.
Ця справа, впевнена журналістка, є стратегічною для доступу до інформації в Україні: посилаючись на таємницю слідства, наявність якої не потрібно доводити, силові органи можуть засекретити всю публічну інформацію, якою володіють.