Комісія Мінкульту зафіксувала ознаки руйнування в одному з корпусів Києво-Печерської лаври, збудованому в ХІХ столітті – Ткаченко
Про це у Facebook проінформував міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
Він опублікував фото – наслідки користування УПЦ МП "Книжковим складом" Києво-Печерської лаври, збудованим у другій половині ХІХ століття, який є пам'яткою архітектури та містобудування місцевого значення.
"Понад 100 років корпус №112 був невід'ємним елементом просторової композиції Києво-Печерської лаври, зразком суспільної архітектури у стилі класицизму, проєкт якої виконаний відомим архітектором Спарро. УПЦ МП ж знадобилося всього кілька десятків, щоб перетворити приміщення на те, що ви бачите на фото", – написав Ткаченко.
За його словами, комісія Мінкульту зафіксувала аварійний стан приміщення, непридатний для експлуатації і "який має явні ознаки руйнування".
"За результатами обстеження зруйнованого приміщення фіксуємо заявою про злочин за ст. 298 Кримінального кодексу України (незаконне проведення пошукових робіт на об'єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини)", – розповів Ткаченко.
Глава Мінкульту зазначив, що приміщення "Книжкового складу" опечатали представники заповідника.
"Слідчі проводять усі необхідні процесуальні дії від огляду приміщення до показів свідків", – наголосив Ткаченко.
Контекст:
79 споруд у Києво-Печерській лаврі з 2013 року за розпорядженням Кабміну були в безоплатному користуванні в чоловічого монастиря УПЦ МП – частини Російської православної церкви, яка офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії".
10 березня 2023 року Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" повідомив, що з 29 березня розриває зі Свято-Успенським монастирем УПЦ МП договір про безоплатне користування будівлями, розташованими на території заповідника. Попередження стосується будівель нижньої Лаври, де розташований чоловічий монастир. У верхній Лаврі УПЦ МП користувалася Успенським собором і Трапезною церквою, але договір про їхню оренду сплив 31 грудня 2022 року і його не продовжили. Ці два храми з 5 січня повернули в управління держави.
У відповідь пресслужба УПЦ МП назвала надіслане заповідником попередження "черговим ультиматумом", а митрополит Павло (Лебідь), який раніше був намісником Лаври, заявив, що ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з Києво-Печерської лаври до рішення суду.
30 березня на території Лаври мала розпочати роботу державна комісія з питань приймання-передавання майна державній установі. До цього ченці мали звільнити приміщення. Проте священнослужителі не пустили комісію.
Того самого дня Кабмін України ухвалив рішення, згідно з якими управління майном Києво-Печерської лаври передали державі.
Лебедя 1 квітня відправили під домашній арешт на 60 днів у справі про розпалювання ворожнечі й заперечення агресії РФ.
В УПЦ МП поінформували 2 квітня, що продовжують богослужіння в Києво-Печерській лаврі.
5 квітня заповідник "Києво-Печерська лавра" повідомив Києво-Печерську лавру (чоловічий монастир) про укладання договору з управлінням поліції охорони в Києві. У монастирі заявили, що вважають такі дії незаконними.