Кордон України необхідно обладнати так, як пропонували у проєкті "Стіна" – Жданов
Кордон України з Росією необхідно обладнати приблизно так, як у проєкті "Стіна", який почали реалізовувати під час прем'єрства в Україні Арсенія Яценюка. Таку думку висловив 25 серпня у YouTube український військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов.
Підписники запитали, як він бачить "в ідеалі" українсько-російський кордон.
"Кордон повинен бути обладнаний ось так, як нам пропонували у проєкті "Стіна". Це типовий проєкт для цивілізованих країн, і його, до речі, застосовують в Європейському союзі точно", – сказав Жданов.
Експерт наголосив, що він не прихильник ні ізраїльського варіанта, де шестиметровий паркан і вежі з кулеметами, ні турецького варіанта із залитою бетоном огорожею заввишки три-чотири метри.
"Кордон повинен бути обладнаний за міжнародними нормами і правилами. Тобто це має бути бетонний надовб, жолоб і контрольно-слідова смуга, сітчаста огорожа з колючим дротом. За необхідності вона може бути посилена", – пояснив Жданов.
За словами експерта, головне завдання кордону – не давати можливості незаконно його перетнути у невстановленому місці.
"Кордон має бути оснащений системами охорони і спостереження. Ось у чому справа. І цей проєкт кордону містив будівництво спеціальних споруд для контролю за кордоном аж до створення довготривалих вогневих точок, які працюють в автоматичному режимі", – зазначив Жданов.
16 серпня Яценюк відповів на звинувачення Жданова в тому, що проєкт "Стіна" не захищає від масштабної агресії Росії. "Він не призначений для того, щоб стримувати масштабну агресію. Але саме за такими проєктами країни – члени Європейського союзу розпочали будівництво аналогічних державних кордонів. Також він не сказав правди про те, що за час мого прем'єрства було витрачено 422 млн грн на будівництво державного кордону. А загалом після того, як я залишив посаду прем'єр-міністра України шість років тому, було витрачено 2,5 млрд грн", – наголосив політик.
Контекст:
Реалізовувати проєкт "Стіна" розпочали у 2014 році в Харківській області. Спочатку на проєкт планували витратити 8,36 млрд грн. У 2016 році його прогнозовану вартість зменшили до 4 млрд грн.
За проєктом планували облаштувати російсько-український кордон у межах Чернігівської, Сумської, Харківської та Луганської областей, українсько-молдовський кордон і території, що прилягають до адміністративного кордону з тимчасово окупованим Кримом.
Планували, що будівництво завершать у 2018 році, але терміни закінчення робіт кілька разів переносили. За останніми прогнозами, проєкт мали реалізувати до 2025 року.
За даними Держприкордонслужби, станом на кінець травня 2020 року облаштування українсько-російської ділянки кордону було готове на 40%, станом на квітень 2021 року – на 51%.
Стіни, яка надійно захистила б Україну від країни-агресора, не існує, заявив у травні 2021 року голова Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко.