Криголам "Ноосфера" перед експедицією в Антарктиду відправили на техобслуговування

В Антарктиду "Ноосфера" вирушить у середині січня 2022 року
Фото: president.gov.ua

Флагман українського наукового флоту криголам "Ноосфера" 4 грудня з морського порту Одеси вирушив на судноремонтний завод до Чорноморська Одеської області. Про це написала у Facebook пресслужба Національного антарктичного наукового центру.

"Як і будь-який транспортний засіб, перед великою дорогою (а до Антарктиди з України не менше ніж 5–6 тижнів ходу), тим більше перед походом до крижаних морів, наше судно має пройти серйозне технічне обслуговування. Слід перевірити роботу всіх механізмів – від двигунів до кранів та лебідок – на справність, замінити відпрацьовані масла тощо. Окремим завданням є очищення корпусу від наростів морської рослинності та техобслуговування "підрульок" – спеціальних гвинтів, які забезпечують маневреність судна у складній льодовій обстановці", – розповіли у НАНЦ.

Більшість із цих робіт неможливо виконати на причалі одеського морського вокзалу.

"Технічними роботами керуватиме досвідчений старший механік Андріс Кубулінс, який понад шість років працював на судні James Clark Ross, і коли воно стало «Ноосферою», люб’язно погодився перейти з Британської антарктичної служби на роботу до українського екіпажу криголама", – зазначили в пості.

В Антарктиду "Ноосфера" вирушить у середині січня 2022 року.

 

Контекст:

James Clark Ross – колишній флагман Британської антарктичної служби. Його спустили на воду 1990 року, зазначено на сайті Британської антарктичної служби. За оцінкою фахівців Морського технічного університету імені адмірала Макарова (Миколаїв), судно придатне для експлуатації ще не менше ніж 20 років з можливим продовженням строку експлуатації до 25–30 років з моменту придбання, повідомляли в НАНЦ.

Українські полярники в лютому попросили Зеленського про криголам для антарктичної станції. Президент обіцяв, що держава "зробить усе" для цього.

7 липня уряд України виділив кошти на купівлю криголама для антарктичних експедицій. Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий повідомив, що судно коштуватиме Україні $5 млн, хоча початкова ціна була приблизно $10 млн. Пізніше процедуру купівлі погодив комітет Верховної Ради.

19 серпня НАНЦ і британська установа "Дослідження та інновації" підписали акт про купівлю криголама. 30 серпня над James Clark Ross підняли український прапор. 5 жовтня криголам прибув до Одеси.

29 жовтня стало відомо, що криголам дістав нове ім'я – "Ноосфера". Таку назву вибрали, бо працюватиме з криголамом науковий персонал станції "Академік Вернадський", названої іменем українського вченого, одного з основних авторів філософської теорії ноосфери.