Кулеба заявив, що посольство встановило зв'язок із 10 з 26 українців, які перебувають на лікуванні в Білорусі

Кулеба: Ми знаємо про тих, хто в Білорусі, і  жоден не залишиться сам на сам із проблемами
Фото: EPA
Українські дипломати встановили зв'язок із 10 українцями, які перебувають на лікуванні в Білорусі. Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в ефірі каналу "1+1" 27 травня.

Міністр розповів, що 26 громадян України зараз перебувають на операціях у Білорусі, ще приблизно 160 стоять у черзі на найближчий час.

"Із цих 26, які в Білорусі, 10 уже на зв'язку з посольством. Вони додзвонилися в посольство. Я нікого ні в чому не звинувачую. Ми зараз встановимо зв'язок і надамо повністю допомогу. З тих 10, з якими встановлено контакт, двом уже надано допомогу. [...] Ми вже знайшли реанімобіль, який буде знаходитися практично завжди, 24 години, у нашому розпорядженні, щоб вивозити людей. Не треба летіти літаком", – заявив він.

Кулеба додав, що "не всі люди хочуть, щоб про них знали, що вони десь на операції, що вони перебувають у якомусь особливому стані".

"У нас була в Непалі ситуація, коли одні кричали: "Дайте нам виїхати!" – а інші говорили: "Не чіпайте нас, ми не дамо жодних даних, ми не хочемо, щоб хтось знав, що ми тут". Ми знаємо про тих, хто в Білорусі, і жоден не залишиться сам на сам із проблемами", – сказав міністр.

Контекст:

За даними МЗС і МОЗ України, наразі в Білорусі з медичних причин перебуває 30 громадян України – 26 із них отримують лікування (трансплантація органів, кісткового мозку, імунотерапія), ще четверо проходять обстеження. Відомства заявили, що працюють над вирішенням логістичних питань українських громадян, які лікуються в білоруських медичних установах.

Трансплантації в Білорусі очікує 342 українці, гроші за їхнє лікування вже перераховано на рахунок білоруських клінік, повідомила 26 травня нардепка від фракції "Слуга народу" Оксана Дмитрієва.

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю з 26 травня. Це пов'язано з інцидентом із літаком компанії Ryanair. Винищувач білоруських ВПС 23 травня за дорученням Олександра Лукашенка, що вважає себе президентом країни, було піднято "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення в Мінську стало повідомлення про замінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).

Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали білоруського опозиційного журналіста, співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича і його дівчину Софію Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі). Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.

МЗС Білорусі надіслало Україні ноту протесту і назвало рішення української влади про припинення авіасполучення "обурливим".