Кулеба закликав українців, які виїхали під час війни, повернутися до країни

Кулеба: Ми поважаємо індивідуальний вибір кожної людини
Фото: EPA

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба звернувся в інтерв'ю The Irish Times, опублікованому 26 лютого, до українців, які виїхали з України під час повномасштабного вторгнення Росії, і закликав їх "подумати про повернення додому".

"Ми поважаємо індивідуальний вибір кожної людини, але також закликаємо всіх українців, які покинули країну з початку повномасштабного вторгнення, розглянути варіант повернення додому", – сказав Кулеба.

Він зазначив, що в деяких людей "може не бути такого вибору" через здоров'я чи інші особисті проблеми. Але ті, хто має вибір, можуть повернутися й допомогти Україні боротися і вижити своїм прямим особистим внеском, заявив міністр.

Контекст:

Станом на 31 грудня 2023 року статус тимчасового захисту мали в Європейському союзі 4,31 млн громадян, які покинули Україну після повномасштабного російського вторгнення. Найбільше їх у Німеччині (1,25 млн) і Польщі (955 тис.), зазначав Євростат 8 лютого 2024 року.

За даними агентства ООН у справах біженців, у всьому світі зареєстровано 6 479 700 біженців з України, з них у країнах ЄС понад 6 млн.

Радник глави Офісу президента України Сергій Лещенко в інтерв'ю, опублікованому 20 січня, заявив, що західні країни мають припинити платити допомогу українським біженцям, щоб вони поверталися додому. "Їхні гроші зникають з економіки. І ситуація стає дедалі складнішою", – зазначив він. Після хвилі критики Лещенко заявив у Telegram 23 січня, що його слова "висмикнуті з контексту".

Національний банк України не очікує цього року на повернення значної частини біженців, які виїхали з України через російську агресію. Про це голова НБУ Андрій Пишний сказав 25 січня. За його словами, прогнози, закладені Нацбанком у 2023 році, які передбачали значні потоки тих, хто повертається до країни, не виправдалися. "Навпаки, є певний відтік", – сказав Пишний.