Ляшко назвав умови "ковідної амністії" для тих, хто купив COVID-сертифікат, але хоче зробити щеплення

Варіант застосування "ковідної амністії" від МОЗ не передбачає анонімності для тих, хто купив підроблений COVID-сертифікат, зазначив Ляшко
Фото: МВС України / Facebook
Щоб вакцинуватися проти коронавірусу, власнику фейкового COVID-сертифіката доведеться розповісти сімейному лікарю, де він його придбав. Про умови "ковідної амністії" 8 листопада в ефірі програми "Свобода слова" на телеканалі ICTV повідомив глава МОЗ Віктор Ляшко.

"Ми говоримо саме про тих, хто купив і використовує підроблений сертифікат. Щоб вони прийшли до свого сімейного лікаря, повідомили про підроблений сертифікат, повідомили, де його взяли. Їм зроблять щеплення, а сімейний лікар повідомить Нацполіцію про контакти того, хто виписав підроблений документ, щоб далі справа розглядалася в суді", – сказав Ляшко.

Такий варіант застосування "ковідної амністії" МОЗ запропонувало МВС та Мін'юсту, він не передбачає анонімності, зазначив Ляшко.

Він говорив 5 листопада, що в МОЗ хочуть дати можливість зробити щеплення проти COVID-19 тим, хто раніше купив підроблені документи про вакцинацію.

Контекст:

У МОЗ України повідомляли 16 вересня про підготовку законодавчого акта про посилення відповідальності за підроблення медичних документів.

Кабінет Міністрів України 22 вересня на своєму засіданні підтримав законопроєкт про внесення змін до Кримінального кодексу про відповідальність за підроблення документів про щеплення.

1 листопада комітет Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував парламенту ухвалити за основу законопроєкт №6084 щодо встановлення відповідальності за підроблення документів про проведення профілактичних щеплень. Парламент ухвалив його у першому читанні 2 листопада. Зокрема, пропонують ввести штраф за підроблення COVID-сертифікатів від 17 тис. до 34 тис. грн або обмеження волі до двох років для тих, хто свідомо використовує підроблені документи.

Від початку року правоохоронці відкрили майже 900 проваджень через фейкові документи про вакцинацію, половина з них – за фактами використання громадянами підроблених COVID-сертифікатів, 73 – щодо медичних працівників та 32 – щодо туристичних агентств, повідомив 30 жовтня перший заступник міністра внутрішніх справ України Євгеній Єнін.

Керівник департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк сказав 4 листопада, що торгівля COVID-сертифікатами в Україні стала масштабним явищем. На його думку, цьому сприяє, зокрема, і відносно несуворе покарання за фальсифікацію документів. Він також розповів, що спочатку правоохоронці фіксували ціни до $500 за фальшивий сертифікат, "але виник великий попит, виникла пропозиція та зниження ціни".

Вакцинація у країні стартувала 24 лютого. Із 21 липня розпочався п'ятий етап вакцинації: щепитися можуть усі охочі віком від 18 років. До 8 листопада одну дозу вакцини проти коронавірусу ввели 11,4 млн українців, дві – 7,9 млн.