"Людина, яка завжди мала мужність говорити правду". Помер літературознавець, дисидент, Герой України Іван Дзюба

Дзюба останніми роками мав проблеми зі здоров'ям, але все одно залишався активним – і далі працював та стежив за літературним процесом і суспільно-політичним життям в Україні
Фото: Фелікс Розенштейн / Gordonua.com
У віці 91 року помер літературознавець, дисидент, Герой України Іван Дзюба. Про це 22 лютого "Радіо Свобода" повідомив літературознавець, політичний і громадський діяч Микола Жулинський.

За словами Жулинського, Іван Дзюба останніми роками мав проблеми зі здоров'ям, але все одно залишався активним – і далі працював та стежив за літературним процесом і суспільно-політичним життям в Україні, повідомляє "Радіо Свобода".

Жулинський назвав Дзюбу "унікальною людиною" і наголосив, що він став лідером відродження України.

"Одне ім'я вже говорить багато. Багато – бо це один із лідерів національно, духовного відродження другої половини ХХ та початку ХХІ століття. Передусім Іван Дзюба – це інтелектуальний провідник і речник українського "шістдесятництва", – сказав Жулинський.

Він процитував українську поетесу Ліну Костенко, яка захоплювалася правдолюбством Дзюби.

"І я сьогодні не можу не згадати слів Ліни Костенко, яка сказала, що Іван Дзюба – це людина, яка завжди мала мужність говорити правду", – зазначив літературознавець.

Жулинський також розповів "Радіо Свобода", як Дзюба свого часу був багато років усунений від друку, від участі в літературному і громадському житті, однак не відмовився від своїх принципів та продовжував займатися літературною творчістю.

Контекст:

Іван Дзюба – автор десятків публікацій, книжок, зокрема про Тараса Шевченка, досліджень про культуру та політику. Серед останніх робіт – книжка "Чорний романтик: Сергій Жадан". Один зі співзасновників "Народного руху України" й учасник ініціативної групи "Першого грудня".

Народився 26 липня 1931 року в селі Миколаївка Волноваського району Донбасу. Дисидент радянських часів, Герой України, академік НАН України, свого часу був міністром культури та головою Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Під час виступу 1965 року на прем'єрному перегляді фільму "Тіні забутих предків" у кінотеатрі "Україна" Дзюба закликав до протестів через арешти творчої інтелігенції.

У 1973 році його засудили до п'яти років ув'язнення і п'яти років заслання за свою відому працю "Інтернаціоналізм або русифікація", але згодом "помилували", повідомляє "Радіо Свобода".