Мін'юст планує подати до Ради законопроєкт про цивільні партнерства для одностатевих пар
Міністерство юстиції України 2023 року планує подати до Верховної Ради законопроєкт про цивільне партнерство для одностатевих пар. Про це заявила заступниця міністра юстиції з європейської інтеграції Валерія Коломієць у своїй колонці "Української правди".
"Ми розуміємо важливість і актуальність цього питання, з огляду на велику кількість представників і представниць ЛГБТК+ спільноти, котрі сьогодні здійснюють оборону нашої країни в лавах Збройних сил України. Адже й держава у свою чергу також має попіклуватися про них та їхні родини, чи не так?" – зазначила Коломієць.
Вона також описала основні положення майбутнього проєкту:
- інститут реєстрованого цивільного партнерства пропонують запровадити лише для одностатевих пар. До того ж це будуть саме партнерства, а не "одностатеві шлюби", тобто сам інститут шлюбу ніяк не зміниться;
- це буде окремий законопроєкт, у якому буде передбачено конкретний перелік прав та обов'язків партнерів із внесенням змін до низки законів;
- у законопроєкті визначать коло питань, які може регулювати партнерський договір;
- одностатеві шлюби, укладені між громадянами України в іноземних державах, планують прирівняти до цивільного партнерства в Україні; у разі якщо партнери є громадянами України і живуть за кордоном та бажають зареєструвати партнерство, вони зможуть це зробити у дипломатичних та консульських установах України.
Коломієць додала, що в законопроєкті також потрібно врахувати рішення Європейського суду із прав людини Fedotovaandothers v. Росія. Це справа, у якій кілька одностатевих пар із Росії стверджували, що їхні права порушили тим, що їхня країна не надала їм можливості оформити офіційні стосунки, щоб мати можливість захистити свої матеріальні й нематеріальні права.
У своєму рішенні суд підтвердив практику, що вже раніше склалася, щодо того, що держави – учасниці Конвенції із прав людини та основних свобод мають у будь-якому випадку забезпечити правові рамки, які дають одностатевим парам змогу мати належне визнання й захист їхніх стосунків.
Контекст:
В Україні неодноразово порушували питання легалізації одностатевих шлюбів. Особливо гостро ця тема зазвучала після початку повномасштабного вторгнення РФ, оскільки серед українських військових є представники ЛГБТ, які не можуть скористатися правами подружніх пар у разі смерті чи поранення одного з партнерів.
У липні 2022-го петиція із закликом легалізувати одностатеві шлюби набрала 25 тис. голосів. Проте президент України Володимир Зеленський, відповідаючи на неї, сказав, що, згідно з Конституцією, шлюб ґрунтується на добровільній згоді чоловіка та жінки. В умовах воєнного часу Конституцію України не можна змінювати.
Водночас Зеленський не відкинув варіанта введення в Україні механізму цивільного партнерства. Це альтернатива шлюбу, яку ввели у 28 країнах світу, наприклад Німеччині, Норвегії, Данії, Швеції, Великобританії, Італії тощо. До того ж її можна застосовувати як до одностатевих пар, так і до різностатевих, які з особистих причин не хочуть оформляти шлюб.
Проєкт "Рівні права" пояснює, що цивільні партнерства дають змогу одностатевим парам в Україні користуватися низкою прав, які мають офіційні чоловік та дружина. Вони матимуть право на спільну власність, на успадкування майна, на соціальне забезпечення й пільги, доступні сім'ям, також зможуть не свідчити проти партнера й виступати довіреною особою партнера.