Мінкульт дозволив богослужіння Епіфанія в Лаврі 7 січня, ПЦУ уклала із заповідником договір на оренду храму
Про це в.о. директора заповідника Олександр Рудник повідомив "ВВС News Україна".
Напередодні пресслужба Української православної церкви Московського патріархату, посилаючись на заяву Рудника, стверджувала, що ПЦУ нібито не має дозволу на проведення літургії, оскільки посадовець на зустрічі із представниками УПЦ МП 5 січня говорив, що на той момент "ніяких звернень щодо використання Успенського собору і Трапезного храму для проведення богослужінь із боку ПЦУ не надходило".
"ВВС News Україна" Рудник пояснив, що йдеться про застарілу інформацію.
"Розмова на відео відбувалася вчора в першій половині дня. На той момент не було розпорядження про богослужіння. Але у другій половині дня до мене надійшло звернення від ПЦУ про проведення богослужіння і про отримання дозволу від Міністерства культури. Я надав дозвіл і уклав угоду на проведення богослужіння 7 січня. Усі документи зараз є, в УПЦ оприлюднили ввечері застарілу інформацію", – повідомив він. "ВВС News Україна" оприлюднило цей лист у своїй публікації.
За словами Рудника, поки що йдеться про разову оренду храму для проведення богослужіння, на період із 8.00 до 12.00 7 січня.
Він наголосив, що правоохоронці стежитимуть, щоб літургія відбулася без ексцесів.
Заступник голови управління зовнішніх церковних зв'язків Православної церкви України архієпископ Євстратій (Зоря) наголосив, що богослужіння, яке проведе митрополит Епіфаній, як і планували, розпочнеться о 9.00.
Контекст:
Лавра належить державі, відповідає за об'єкт Міністерство культури та інформаційної політики України. 79 споруд Києво-Печерської лаври із 2013 року перебувають у безоплатному користуванні в чоловічого монастиря УПЦ МП за розпорядженням Кабміну.
12 листопада 2022 року священнослужитель, викладач Київської православної богословської академії Михайло Омелян опублікував відео, у якому знято, як парафіяни молилися за Росію на території Києво-Печерської лаври і співали про "звон над Россией" і "пробуждение матушки-Руси". СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом інциденту.
Після цього інциденту СБУ провела низку слідчих заходів у Києво-Печерській лаврі (там виявили громадян РФ із військовими квитками СРСР, "проросійську літературу, яку використовують під час навчання в семінарії та парафіяльних школах, зокрема для пропаганди "русского мира", і великі суми грошей готівкою) і в низці єпархій УПЦ МП.
27 грудня 2022 року глава Міністерства культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко підтвердив, що в Української православної церкви Московського патріархату спливає термін оренди двох храмів Києво-Печерської лаври – Успенського собору і Трапезної церкви. Міністерство культури не планує продовжувати договір, повідомив він. 5 січня 2023 року він повідомив, що Успенський собор і Трапезну церкву Києво-Печерської лаври повернули в управління держави. В УПЦ МП стверджують, що їх "незаконно" позбавили права орендувати собори в Лаврі.
УПЦ МП – частина Російської православної церкви (РПЦ), офіційно має статус "самоврядної церкви із правами широкої автономії". На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав повномасштабне вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У ПЦУ вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".
Православну церкву України створили на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, у якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також двоє архієреїв УПЦ МП. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.