Московський патріархат не піде з Києво-Печерської лаври без рішення суду – митрополит Павло

Намісник монастиря вважає виселення юридично необґрунтованим
Фото: ЕРА
Ченці Свято-Успенського монастиря православної церкви Московського патріархату, з якими Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" достроково розірвав договір на безоплатне користування будівлями, не мають наміру покидати монастир без судового рішення. Про це йдеться у заяві митрополита Павла (Лебедя), опублікованій 29 березня на сайті монастиря.

За його словами, напередодні керівництву монастиря надійшов лист. У ньому Національний заповідник повідомляє, що 30 березня на території Лаври починає працювати державна комісія з питань приймання-передавання майна державній установі. До цього ченці мають звільнити приміщення.

"Інформуємо всіх, що братія Києво-Печерської лаври не має намір залишати монастир без відповідного рішення суду і надання затвердженого складу комісії з питань приймання-передавання майна державній установі", – заявив митрополит.

Те, що представники Московського патріархату мають покинути заповідник до 29 березня, напередодні підтвердив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

За його словами, держава забезпечить виконання законної вимоги, хоча "ніхто нікого не збирається витаскувати звідти за ноги чи застосовувати насильство".

"Києво-Печерська лавра – це музей, який належить державі. І все, що стосується цього музейного комплексу, буде вирішувати держава, а не якісь окремі люди, які чомусь вирішили, що будуть вирішувати, у який спосіб їм паплюжити наші закони", сказав Данілов.

Контекст:

79 споруд у Києво-Печерській лаврі з 2013 року за розпорядженням Кабміну були в безоплатному користуванні у чоловічого монастиря УПЦ МП частини Російської православної церкви, яка офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії".

10 березня 2023 року Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" повідомив, що з 29 березня розриває зі Свято-Успенським монастирем УПЦ МП договір про безоплатне користування будівлями, розташованими на території заповідника. Попередження стосується будівель нижньої Лаври, де розташований чоловічий монастир. У верхній Лаврі УПЦ МП користувалася Успенським собором і Трапезною церквою, але договір про їх оренду закінчився 31 грудня 2022 року і його не продовжили. Ці два храми з 5 січня повернули в управління держави.

У відповідь пресслужба УПЦ МП назвала одержане від заповідника попередження "черговим ультиматумом". "Єдиною підставою для виселення ченців із православної святині є лише забаганка чиновників з Мінкульту так само, як це було і за радянської влади у 60-х роках минулого століття", ідеться в заяві УПЦ МП.

Митрополит Павло (Лебідь) 13 березня заявив, що ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з Києво-Печерської лаври.

21 березня журналісти зафіксували, що семінаристи й ченці в Лаврі "принаймні пакують речі".