В Івано-Франківській області викрито масштабну схему підроблення COVID-сертифікатів
Служба безпеки України викрила в Івано-Франківській області масштабну схему підроблення COVID-сертифікатів. Про це 8 листопада повідомила пресслужба СБУ.
Як встановило слідство, організувала схему заступниця директора однієї з комунальних лікарень області. До неї зверталися громадяни, які не мали наміру вакцинуватися проти коронавірусу, але водночас хотіли мати свідоцтво в застосунку "Дія".
Правоохоронцям вдалося встановити особу лікаря, який заносив неправдиві відомості до електронної системи eHealth. За попередніми даними, за свої послуги жінка брала по 2,5 тис. грн з особи.
Лікарка не робила щеплень і попри це вносила персональні дані замовників до eHealth через програму Medics, вказуючи, що вони нібито вакциновані. Невикористану вакцину вона списувала.
Під час обшуку, проведеного у службовому кабінеті фігурантки, правоохоронці вилучили комп'ютерну техніку, яку використовували для внесення даних до інформаційної системи Національної служби здоров'я України, журнал обліку вакцинованих осіб та інші документи, які підтверджують протиправну діяльність.
Правоохоронці готуються повідомити фігурантку про підозру за ст. 362 (несанкціоновані дії з інформацією, яку опрацьовано в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або яка зберігається на носіях такої інформації, скоєні особою, котра має право на доступ до неї) Кримінального кодексу України.
Контекст:
У МОЗ України повідомляли 16 вересня про підготовку законодавчого акта про посилення відповідальності за підроблення медичних документів.
Кабінет Міністрів України 22 вересня на своєму засіданні підтримав законопроєкт про внесення змін до Кримінального кодексу про відповідальність за підроблення документів про щеплення.
1 листопада комітет Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував парламенту ухвалити за основу законопроєкт №6084 щодо встановлення відповідальності за підроблення документів про проведення профілактичних щеплень. Парламент ухвалив його в першому читанні 2 листопада. Зокрема, пропонують ввести штраф за підроблення COVID-сертифікатів від 17 тис. грн до 34 тис. грн або обмеження волі до двох років для тих, хто свідомо використовує підроблені документи.
Від початку року правоохоронці відкрили приблизно 900 проваджень через фейкові документи про вакцинацію, половина з них – за фактами використання громадянами підроблених COVID-сертифікатів, 73 – щодо медичних працівників та 32 – щодо туристичних агентств, повідомив 30 жовтня перший заступник міністра внутрішніх справ України Євгеній Єнін.