На Закарпатті викрили підпільну друкарню, де щомісяця фальсифікували тисячі свідоцтв про вакцинацію проти COVID-19 – СБУ

Під час обшуків правоохоронці виявили фіктивні міжнародні свідоцтва про вакцинацію
Фото: ssu.gov.ua

Служба безпеки України ліквідувала масштабну схему виготовлення підроблених міжнародних свідоцтв про вакцинацію проти COVID-19. Про це 4 січня повідомила пресслужба СБУ.

За даними спецслужби, для цього підозрювані створили у прикордонних районах у Закарпатській області власну підпільну друкарню. Виробничі потужності "цеху" давали змогу щомісяця підробляти тисячі медичних документів.

Окрім цього, фігуранти налагодили масове виготовлення фальшивих довідок щодо негативних результатів ПЛР-тестів. Фіктивні документи засвідчували підробленими печатками, QR-кодами та сфальшованими підписами сімейних лікарів.

"Готову "продукцію" зловмисники реалізовували своїм клієнтам, яких підшукували через свого спільника в одному з медзакладів регіону. За попередніми даними, прибутки учасників схеми становили сотні тисяч гривень", – ідеться у повідомленні.

Як встановило слідство, протиправну діяльність організувало четверо місцевих жителів. Серед них представники комерційної структури та районної автошколи, де було облаштовано нелегальну друкарню.

Під час обшуків правоохоронці виявили фіктивні міжнародні свідоцтва про вакцинацію та довідки про негативні результати ПЛР-тестів, підроблені печатки, електронні носії інформації та засоби зв'язку з доказами незаконної діяльності.

Чотирьох фігурантів повідомили про підозру за ч. 3 ст. 358 (підроблення документів, печаток, штампів та бланків) Кримінального кодексу України. Максимальне покарання – п'ять років позбавлення волі.

Відео: Служба безпеки України / YouTube

Контекст:

Кабінет Міністрів України 22 вересня 2021 року підтримав законопроєкт про внесення змін до Кримінального кодексу про відповідальність за підроблення документів про вакцинацію.

1 листопада комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував парламенту ухвалити за основу законопроєкт №6084 про встановлення відповідальності за підроблення документів щодо проведення профілактичних щеплень. Парламент ухвалив його у першому читанні 2 листопада. Зокрема, пропонують ввести штраф за підроблення COVID-сертифікатів від 17 тис. до 34 тис. грн або обмеження волі до двох років для тих, хто свідомо використовує підроблені документи.

Керівник департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк сказав 4 листопада, що торгівля COVID-сертифікатами в Україні стала масштабним явищем.

У поліції 8 листопада повідомили, що у більше ніж 80 провадженнях за фактами підроблення, збуту та використання COVID-документів фігурують медики.

За даними МВС станом на 11 листопада, в Україні 2021 року відкрили понад 1200 проваджень за підроблення COVID-документів.

17 листопада Державна прикордонна служба України повідомила, що із серпня минулого року прикордонники виявили 1737 недійсних та 594 підроблених COVID-сертифікатів.

Цього самого дня профільний комітет Верховної Ради України підтримав амністію для українців, які купили підроблений COVID-сертифікат та повідомили про це правоохоронні органи.