Нардепка Дмитрієва: Завдяки Єдиній державній інформаційній системі трансплантації "замовити" донорський орган неможливо
Єдина державна інформаційна система трансплантації дала змогу усунути людський чинник із процесу розподілу донорських органів, заявила народна депутатка від "Слуги народу", заступниця голови комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Оксана Дмитрієва.
Єдина державна інформаційна система трансплантації не дає змоги зацікавленим особам "замовляти" необхідні їм донорські органи. Про це 19 березня в ефірі "Свободи слова Савіка Шустера" на телеканалі "Україна" заявила народна депутатка від "Слуги народу", заступниця голови комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Оксана Дмитрієва.
Так нардепка відреагувала на коментар на сторінці Міністерства охорони здоров'я України у Facebook, в якому один із користувачів написав, що "якщо надійде замовлення на серце, нирки або печінку", то пацієнта ніхто не рятуватиме, і замість цього його "розберуть на органи".
"У нас є Єдина державна інформаційна система трансплантації, куди вноситься вся інформація. І завдяки їй не можна "замовити" комусь серце, а комусь нирку. Саме для цього і є ця система – ми прибрали людський фактор. Тому неможливо [вручну] підібрати пару донора і реципієнта. Система сама по показниках підбирає, кому треба бути донором для конкретного реципієнта. Тому ніхто не може "замовити" донорський орган", – підкреслила Дмитрієва.
В Україні із 2019 року діє закон, який дозволяє трансплантацію органів. У ньому йдеться, що кожен повнолітній громадянин України може погодитися на посмертне донорство або відмовитися від нього. Інформацію про це можуть занести в паспорт або посвідчення водія, також дані про згоду на посмертне донорство обов'язково занесуть у Єдину державну інформаційну систему трансплантації.
За даними Міністерства охорони здоров'я, трансплантацією органів в Україні займаються медустанови в Києві, Запоріжжі, Харкові, Львові, Дніпрі, Одесі та Ковелі. Водночас у МОЗ зазначали, що медикам бракує донорських органів.
1 січня 2021 року почала роботу Єдина державна інформаційна система трансплантації.
У серпні 2020 року глава МОЗ України Максим Степанов висловив надію, що Україна протягом трьох років дістане повну трансплантаційну незалежність. 4 січня 2020 року міністр заявив, що 2021 року в Україні проведуть більше трансплантацій органів і тканин, ніж 2020-го.