Нардепи від Опозиційного блоку написали листа вселенському патріарху: Ініціатива щодо створення єдиної церкви підштовхує до нової суспільної напруги
Народні депутати від Опозиційного блоку у своєму листі до вселенського патріарха Варфоломія I написали, що ініціатива української влади щодо створення єдиної помісної церкви є спробою розв′язати політичні завдання напередодні президентських виборів в Україні.
Народні депутати від Опозиційного блоку надіслали лист вселенському патріарху Варфоломію I, у якому зазначили, що ініціатива влади щодо створення єдиної помісної церкви – не піклування про церкву, а спроби розв′язати свої політичні завдання, які призведуть до нової суспільної напруги. Звернення нардепів оприлюднила прес-служба партії.
"Ми з обуренням сприйняли спробу з боку нинішньої влади та президента України в черговий раз втрутитись у справи церкви, узурпувати право церкви та православної громади на вирішення своєї долі. Остання ініціатива влади щодо створення єдиної помісної церкви напередодні президентських виборів – це не піклування про церкву, а спроби вирішити свої політичні завдання та політичне втручання у життя мільйонів православних християн в Україні, підштовхування до нової суспільної напруги", – ідеться в документі.
Опозиційні нардепи вважають, що в умовах воєнного конфлікту на Донбасі, "де проживають сотні тисяч православних християн", такі дії влади створюють загрозу посилення протистояння.
"Звертаємось до вас, Ваша Всесвятосте, із проханням про молитви і благословення народу України, відновлення його духовної та соціальної єдності, припинення братовбивчого конфлікту та благої миротворчої місії канонічної Української православної церкви. Віримо в те, що ваша молитва і мудре слово зміцнять усіх нас, збережуть канонічний устрій і допоможуть нам уникнути нових розколів та непорозумінь", – ідеться у зверненні.
17 квітня 2018 року президент України Петро Порошенко на нараді з керівництвом парламентських фракцій заявив, що "на сьогодні Україна як ніколи близька до появи власної автокефальної помісної церкви". Президент закликав Раду підтримати його ініціативу в найкоротші терміни. За словами глави держави, відповідне звернення до патріарха підписали всі єпископи Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви.
18 квітня Порошенко провів зустріч із надстоятелями православних церков України. Того самого дня в Раді було зареєстровано проект постанови про підтримку його звернення до Варфоломія. Його авторами стали представники всіх фракцій Верховної Ради, окрім Опозиційного блоку та "Відродження".
19 квітня Рада підтримала цей проект постанови. За проголосувало 268 нардепів. У зверненні йдеться, що томос (указ) про автокефалію православної церкви в Україні "стане не тільки торжеством православ'я, але й актом глибокої історичної справедливості".
У червні 2016 року українські парламентарії вже просили Варфоломія видати такий томос і визнати недійсним акт 1686 року, яким Москва вивела Київський патріархат із-під юрисдикції Константинополя.
У вересні 2017 року в щорічному посланні парламенту Порошенко заявив, що визнання автокефалії Української православної церкви, на яке розраховує Київ, не означає появи у країні так званої державної церкви. Президент також спростував заборону діяльності інших православних конфесій.
В Україні діє Українська православна церква Київського і Московського патріархатів, Українська автокефальна православна церква і низка церков інших конфесій.