НСЖУ висловила протест у зв'язку з вимогами Нацполіції України надати персональні дані сотень журналістів

У НСЖУ заявили, що надання Нацполіції персональних даних журналістів суперечить законодавству

Фото: depositphotos.com

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) засудила втручання Національної поліції України в діяльність незалежного журналістського об'єднання, яке у НСЖУ вважають атакою на свободу слова. Про це 6 грудня повідомив у Facebook голова НСЖУ Сергій Томіленко.

"Національна спілка журналістів України вимагає припинити тиск на Вінницьку обласну організацію та переслідування її голови, члена правління НСЖУ Василя Паламарчука (щодо діяльності обласної організації нині безпідставно розслідують "кримінальне правопорушення" про видачу членських квитків)", – ідеться в заяві.

В організації стверджують, що вимога надати персональні дані всіх журналістів, які є членами НСЖУ, суперечить чинному законодавству.

Також організація звертається до глави МВС України Дениса Монастирського та голови Нацполіції України Ігоря Клименка із проханням ініціювати проведення службового розслідування дій співробітників поліції, які відкрили провадження про нібито підроблення документів.

У НСЖУ стверджують, що послідовно виступають проти видання журналістських посвідчень стороннім особам. В організації вважають, що, декларуючи боротьбу з фейковими посвідченнями, правоохоронці намагаються незаконно заволодіти персональними даними журналістів, які є членами спілки.

Контекст:

2 грудня 2021 року правоохоронці передали голові Вінницької ГО НСЖУ Василеві Паламарчуку ухвалу слідчого судді міського суду, що надає дозвіл на тимчасовий доступ та вилучення копій документів, які перебувають у власності НСЖУ.

В ухвалі написано, що 27 серпня поточного року розпочали досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України [видання свідомо підроблених посвідчень журналіста].

Розслідування ґрунтується на звинуваченнях місцевого журналіста, який повідомив, що журналісти Григорій Мазур та Юрій Краківський нібито є сторонніми особами – членами НСЖУ.

За інформацією Вінницької ГО НСЖУ, Мазур – дійсний член НСЖУ (позаштатний кореспондент газети "Тростянецькі відомості"). Краківський із 2001 року працював заступником головного редактора журналу "Правозахисник", проте через несплату членських внесків із 2010 року його статус у НСЖУ припинено (не підтверджено).

У НСЖУ зазначили, що 3 грудня 2021 року представник ГУ Національної поліції в Тернопільській області звернувся до голови Тернопільської ГО НСЖУ Василя Тракала з листом про надання повної інформації щодо всіх членів НСЖУ, які перебувають на обліку в області (із зазначенням адрес), телефонів, підстав для видання журналістських посвідчень тощо.