Обов'язкова вакцинація проти COVID-19. МОЗ оприлюднило список професій, Ляшко розповів, що буде з тими, хто відмовиться від щеплення
"Наказ МОЗ уже є, він пішов на погодження в органи виконавчої влади. Сьогодні я проводив нараду з представниками Держпраці, оскільки ми відпрацьовуємо алгоритм. Коли наказ буде зареєстровано, він вступить у дію, які можуть бути наслідки, які можуть бути процеси, куди будуть скаржитися ті, хто буде відсторонений від роботи. Щоб ми не впустили жодні юридичні моменти і наказ після його ухвалення відразу почав діяти", – зазначив міністр.
Він сказав, що найближчим часом наказ передадуть до Мін'юсту на реєстрацію, там його перед реєстрацією перевірять на відповідність законам. Після реєстрації наказ буде опубліковано.
Міністр, відповідаючи на запитання про можливість невакцинованих працівників оскаржити усунення або звільнення з роботи, підкреслив, що про звільнення не йдеться.
"Ми не говоримо про звільнення. Ми говоримо, що [невакциновані співробітники] обов'язково усуваються від роботи на період дії карантину без збереження зарплати. Це ключове: усунення без збереження [зарплати]. Але місце роботи зберігається за людиною. Скільки буде діяти карантин, стільки людина не зможе працювати в цій професії, якщо вона не вакцинується проти COVID-19", – сказав Ляшко.
Міністр не уточнив, про представників яких професій ідеться, але на сайті МОЗ опублікували проєкт наказу.
Там зазначено, що обов'язково проти коронавірусу мають вакцинуватися працівники:
- центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних підрозділів;
- місцевих державних адміністрацій;
- закладів вищої, середньої, професійної, шкільної, дошкільної освіти та наукових установ незалежно від типу і форми власності.
Медиків у переліку немає, оскільки усунення їх від роботи в разі відмови від вакцинації може призвести до обмеження доступу до медичної допомоги, говорив Ляшко.
Контекст:
Вакцинація у країні стартувала 24 лютого. Станом на 29 вересня в Україні першу дозу вакцини ввели понад 7 млн осіб, дві – 5,6 млн.
Із 21 липня почався п'ятий етап вакцинації: зробити щеплення можуть усі охочі віком від 18 років.
22 вересня Ляшко заявив, що міністерство охорони здоров'я запропонувало ввести обов'язкову вакцинацію проти коронавірусної інфекції співробітників установ освіти, співробітників міністерств і органів центральної влади, а також місцевих державних адміністрацій.
Крім того, улітку Кабмін ухвалив постанову, згідно з якою в разі виходу регіону із "зеленої" зони епідемічної небезпеки має бути вакциновано понад 80% педагогів, щоб освітній заклад продовжив роботу. Зараз Україна в "жовтій" зоні. Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет 29 вересня повідомив, що в Україні 69% учителів зробили щеплення щонайменше однією дозою вакцини проти COVID-19.