Паспорти РФ, крадені ікони і прапор "Новоросії". СБУ показала результати обшуків у єпархіях УПЦ МП
Служба безпеки завершила контррозвідувальні заходи на об'єктах УПЦ МП, які розташовані в Херсонській, Черкаській, Житомирській та Волинській областях. На території єпархій виявлено російські паспорти, прокремлівську літературу, "документи" окупаційних адміністрацій і прапори терористичних організацій "ЛДНР", повідомляє СБУ.
Співробітники СБУ встановили, що під час захоплення Херсона місцевий архімандрит, настоятель Успенського собору, був у кремлівській залі під час оголошення анексії чотирьох українських регіонів.
За кілька днів до звільнення міста священник у супроводі російських загарбників зник у тимчасово окупованих районах півдня України, додали у відомстві.
На території собору співробітники СБУ виявили колекцію ікон, викрадених росіянами з будинку почесного консула Литовської Республіки під час окупації Херсона. Також виявлено перепустки на ім'я "федерального радника військово-цивільної адміністрації РФ" і російські паспорти місцевих священників. Причому вони отримали їх цього року під час окупації Херсона росіянами.
Крім цього, у Красногірському Свято-Покровському жіночому монастирі в Черкаській області виявлено прапор так званої Новоросії та бібліотеку із пропагандистською літературою російських авторів.
А на території чоловічого монастиря Овруцько-Коростенської єпархії та Скиту в Житомирській області СБУ викрила колишніх карних злочинців, які підтримують зв'язок з абонентами Росії. Ці контакти перевіряє СБУ.
У ще одному монастирі Житомирської області виявили особу, яка із 2020 року перебуває у загальнодержавному розшуку як зникла безвісти.
Під час огляду приміщень Свято-Миколаївського Милецького монастиря виявлено тексти молитов за країну-агресора й російські "підручники", у яких вихваляють кремлівський режим.
Контекст:
УПЦ МП – частина РПЦ, яка офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". На соборі 27 травня УПЦ МП заявила про свою незалежність (занесла зміни до статуту) та висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".
12 листопада священнослужитель, викладач Київської православної богословської академії Михайло Омелян опублікував відео, на якому показано, як парафіяни молилися за Росію на території Києво-Печерської лаври та співали про "пробуждении матушки Руси". СБУ відкрила кримінальне провадження.
Після цього інциденту СБУ провела низку слідчих заходів у Києво-Печерській лаврі (там виявили громадян РФ з військовими квитками СРСР, "проросійську літературу, яку використовують під час навчання в семінарії та парафіяльних школах, зокрема для пропаганди "русского мира", й великі суми грошей готівкою) та низці єпархій УПЦ МП.
1 грудня президент України Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо діяльності релігійних організацій в Україні й персональних санкцій. Також ввели персональні санкції проти низки священнослужителів УПЦ МП.