ПЦУ пригрозила послідовникам Філарета судом та позбавленням санів

У ПЦУ назвали "розбійницьким привласненням" роздавання Філаретом титулів

Фото: pomisna.info

У резиденції предстоятеля Православної церкви України (ПЦУ) при Михайлівському Золотоверхому кафедральному соборі у Києві 2 лютого відбулося чергове засідання Священного синоду ПЦУ, на якому було розглянуто порушення канонічного порядку архієреєм на спокої преосвященним Філаретом (Денисенком) та його послідовниками. Про це повідомляє пресслужба ПЦУ.

"Виключно з поваги до попередніх заслуг почесного патріарха [Філарета] синод застосовує до нього крайню ікономію (вирішення церковних питань із позиції поблажливості. – "ГОРДОН"), не вживаючи більш жорстких заходів", – ідеться у повідомленні.

Роздавання Філаретом титулів у ПЦУ вважають "розбійницьким привласненням".

"Усі особи, які в порушення канонів та статуту церкви починаючи із червня 2019 року були іменовані Філаретом архієреями, насправді не мають архієрейського рукоположення і сану, а тому за розбійницьке привласнення архієрейських титулів і повноважень та інші дії, спрямовані на провокацію розділень в Українській православній церкві, ці особи підлягають церковному суду і позбавленню священного сану", – додали у ПЦУ.

Пресслужба Української православної церкви Київського патріархату повідомила, що 22 січня церква провела засідання "архієрейського собору", на якому заслухали доповідь Філарета "про стан справ Української православної церкви Київського патріархату" і вирішили створити "священний синод" УПЦ КП серед єпархіальних архієреїв у кількості шести членів. Цього самого дня, як розповіли в церкві, відбулося наречення архімандрита Авіва (Панку) на єпископа Ришканського, вікарія Східно-Молдовської єпархії. 

Контекст:

Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, у ньому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також двоє архієреїв Української православної церкви Московського патріархату.

5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.

У диптиху помісних церков, опублікованому на сайті Вселенського патріархату, ПЦУ посідає 15-те місце.

ПЦУ визнали Вселенський та Александрійський патріархати, Грецька та Кіпрська помісні православні церкви.

Незабаром між новоствореною церквою та Філаретом, який до собору очолював УПЦ КП, стався публічний конфлікт. Філарет стверджує, що до створення ПЦУ була домовленість: Епіфаній представлятиме церкву у світі, а внутрішніми справами церкви займатиметься Філарет, але цю домовленість нібито було порушено. Після цього Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.

Верховний Суд відмовив Філарету у визнанні недійсним помісного собору, на якому утворили ПЦУ.

Епіфаній повідомив у січні 2022 року, що Філарета, який виступив з ініціативою визнати недійсним об'єднавчий собор 2018 року, не підтримав жоден український архієрей.