Річниця зникнення Гонгадзе. Посольство США і правозахисники закликали притягнути до відповідальності всіх причетних до викрадення і вбивства журналіста
Посольство США в Україні з нагоди 21-ї річниці зникнення журналіста Георгія Гонгадзе заявило у Twitter, що українська влада має притягнути до відповідальності вбивць і всіх причетних до викрадення журналіста.
"Із нагоди 21-ї річниці зникнення журналіста Георгія Гонгадзе ми знову наголошуємо: влада має притягнути до відповідальності його вбивць та всіх причетних до викрадення і вбивства", – зазначили американські дипломати.
Правозахисники і медіаорганізації заявили, що попри тиск громадянського суспільства і міжнародних організацій, крапки у справі Гонгадзе досі не поставили.
"Україна досі не виконала всіх вимог Комітету міністрів Ради Європи, який контролює виконання рішень Європейського суду із прав людини. Від України очікують пришвидшення розслідування щодо замовників убивства, які до цього часу залишаються офіційно не встановленими, і підвищення ефективності розслідування кримінальних злочинів проти українських журналістів", – ідеться в заяві на сайті премії імені Гонгадзе.
Від моменту вбивства Гонгадзе кількість злочинів проти журналістів в Україні тільки зростає, констатували вони. Під заявою підписалися Виконавча рада українського ПЕН-клубу, Центр прав людини ZMINA, "Детектор медіа", Інститут масової інформації, Центр громадянських свобод і Українська Гельсінська спілка із прав людини.
Дружина Георгія Гонгадзе Мирослава також написала пост у Facebook із нагоди річниці зникнення журналіста.
"Убивство Георгія і мої намагання знайти справедливість розділили моє життя на до та після і змінили її назавжди. Із двома трирічним доньками я була змушена покинути Україну. Це злочин і громадський резонанс, а також таємно зроблені записи [другого] президента [України Леоніда] Кучми із проханням до його підлеглих позбутися мого чоловіка змінили траєкторію розвитку країни. Усі виконавці злочину понесли покарання. Президент, підозрюваний у причетності до замовлення вбивства, насолоджується пенсією. Моєму чоловікові Георгію Гонгадзе був усього 31 рік. Його голову знайшли лише за шість років після вбивства. Ми з доньками нарешті змогли його поховати лише в березні 2016 року. Він був журналістом-розслідувачем. Життя було ціною, яку він заплатив за свою роботу", – зазначила Мирослава Гонгадзе.
Контекст:
Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року. У листопаді того самого року в одному з лісів Київської області виявили його тіло. 2009 року знайшли останки черепа, які, за даними експертизи, належали журналісту. Поховання Гонгадзе відбулося в Києві 22 березня 2016 року.
2008 року суд визнав винуватими в убивстві Гонгадзе трьох колишніх співробітників МВС: Валерія Костенка й Олександра Поповича було засуджено до 12 років позбавлення волі, а Миколу Протасова – до 13. 2015 року Протасов помер у колонії.
2013 року за вбивство Гонгадзе до довічного позбавлення волі засудили ексначальника департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексія Пукача, затриманого 2009 року.