Резніков розповів, чим в Україні хочуть замінити обов'язковий призов до армії
"Президент [України Володимир Зеленський] доручив, і ми підготували бачення моделі, на першому етапі якої призов зберігається, проте в якості альтернативи вводиться короткострокова (три-чотири місяці) інтенсивна військова підготовка. Пройшовши таку підготовку, молоді люди не потраплятимуть під призов. Натомість вони отримають базові військові навички", – пояснив він.
Резніков зазначив, що до 2024 року необхідно ухвалити законопроєкт, який деталізує умови та вимоги короткочасної інтенсивної військової підготовки. Із 1 січня 2024 року планують повну заміну на неї призову, збільшення кількості залучених до неї людей та підтримку їхніх навичок періодичними тренуваннями та зборами.
Контекст:
Українська армія нараховує 261 тис. осіб, також є можливість організувати Сили територіальної оборони чисельністю 130 тис., повідомляв 19 січня Резніков. Окрім того, у країні нараховують приблизно 400 тис. ветеранів українсько-російської війни, додав глава Міноборони.
Призову на строкову службу в Україні кілька років підлягали чоловіки віком від 20 до 27 років. 16 січня 2020 року Зеленський підписав указ №13/2020 про призов на строкову службу чоловіків із 18 років. 18–19-річних призовників відправляють у частини лише за бажанням.
29 грудня 2021 року Зеленський підписав указ №687/2021 про строки проведення чергових призовів на строкову військову службу 2022 року, згідно з яким призов проведуть із квітня до червня та із жовтня до грудня. Призовні комісії розпочнуть роботу з 1 квітня та 1 жовтня 2022 року, а підготовчі заходи розпочнуть за місяць до цього.
1 лютого 2022 року Зеленський підписав указ №36/2022 "Про першочергові заходи щодо зміцнення обороноздатності держави, підвищення привабливості військової служби у Збройних силах України та поступового переходу до засад професійної армії".
Уряд має розробити проєкт закону для впровадження моделі інтенсивної системи військової підготовки як можливої альтернативної форми проходження строкової служби та припинення призову громадян України на строкову військову службу з 1 січня 2024 року.
Міноборони президент доручив розробити концепцію поступового переходу до формування Збройних сил України на професійній основі, передбачивши збільшення строків дії контрактів; збільшення протягом 2023 року грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ, які укладають довгострокові контракти, до рівня не менш як триразового розміру мінімальної заробітної плати, а також формування системи спеціальної підготовки та перепідготовки військовослужбовців, які уклали довгострокові контракти.