СБУ повідомила про викриття 10 осіб, які пропонували військовозобов'язаним уникнути мобілізації або незаконно перетнути кордон
Про це 27 квітня у Facebook проінформував пресцентр СБУ.
"На організації злочинної діяльності викрито 10 осіб. Вони пропонували військовозобов’язаним уникнути мобілізації на підставі фальшивих документів або незаконно перетнути кордон. Вартість таких "послуг" становила до $7 тис.", – ідеться в повідомленні.
Як розповіли в СБУ, в Полтавській області затримали податківця з Кременчука, який продавав фіктивні медичні довідки про непридатність до військової служби через стан здоров'я. Зазначають, що до схеми він залучив кількох посадових осіб військкомату й військово-лікарської комісії.
У Харківській області повідомили про підозру місцевого жителя, який допомагав ухилянтам виїхати за кордон під виглядом "службового відрядження" працівників оборонних підприємств, наголосили у спецслужбі.
"В Одеській області ліквідовано ще два канали нелегальної міграції. Один із них налагодив місцевий комерсант, який пропонував громадянам потрапити до ЄС "під маскою" міжнародних перевізників. До організації іншого каналу причетна жителька регіону. У закордонних паспортах своїх "клієнтів" вона робила фіктивні відмітки про їхнє перебування на консульському обліку в Молдові. На підставі підробки ухилянти хотіли дістатися до сусідньої країни", – ідеться в повідомленні.
Також в Івано-Франківській області правоохоронці затримали чиновника військкомату, який разом зі спільником пропонував громадянам виїхати з України під виглядом водіїв вантажних автомобілів, а в Закарпатській області – інспектора Держприкордонслужби, який сприяв переправленню потенційних призовників за кордон через так звану зеленку, зазначили в СБУ.
"У Тернополі задокументовано злочинну діяльність підприємця. Він оформлював ухилянтів як водіїв вантажних автомобілів і вносив відповідні відомості до системи "Шлях". Також у Тернополі затримано ділка, який за гроші продавав фіктивні відстрочки від призову за станом здоров'я", – повідомили в спецслужбі.
Правоохоронці за всіма фактами проводять розслідування за двома статтями Кримінального кодексу України – ст. 332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України) і ст. 368 (погодження на пропозицію, обіцянку чи отримання неправомірної вигоди посадовцем), резюмували в СБУ.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 7 лютого – до 20 травня 2023 року.
Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підпадають під призов на військову службу під час мобілізації, окрім особливих винятків. 16 серпня президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після завершення дії воєнного стану.