СБУ викрила масштабну схему видобування бурштину в Рівненській області та його контрабанди за кордон
Служба безпеки України в Рівненській області заблокувала діяльність злочинної групи, організатори якої налагодили системний механізм незаконного видобування бурштину у великих обсягах, його оброблення і збуту за кордон. Про це 7 червня повідомляє пресслужба СБУ.
"Оперативники спецслужби викрили на гарячому 16 старателів під час незаконного видобування бурштину на землях державного фонду поблизу села Новаки Вараського району. У них було вилучено п'ять мотопомп кустарного виробництва, знаряддя, призначене для здійснення незаконного промислу, чотири автотранспортні засоби та бурштин-сирець", – ідеться в повідомленні.
У процесі 24 обшуків за місцями проживання, у підсобних приміщеннях і цехах незаконного оброблення правоохоронці вилучили майже 650 кг бурштину-сирцю різних фракцій, 35 мотопомп кустарного виробництва, знаряддя, призначене для незаконного видобування бурштину, чорнові записи щодо обсягів збуту бурштину і його вартості, а також три одиниці вогнепальної зброї.
За оперативною інформацією, виявлений товар зловмисники планували контрабандою переправити в одну із країн Східної Азії.
За попередніми даними слідства, до незаконного бізнесу причетні 10 жителів райцентру Сарни. Вони нелегально видобували бурштин-сирець для реалізації на чорному ринку. Частину товару для перепродажу вони скуповували в інших учасників тіньового промислу.
Відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 240-1 (незаконне видобування, збут, придбання, передавання, пересилання, перевезення, перероблення бурштину) Кримінального кодексу України. Максимальне покарання – сім років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Контекст:
Незаконне видобування бурштину фіксували в Рівненській, Волинській та Житомирській областях. Улітку 2015 року п'ятий президент України Петро Порошенко заявляв, що 90% бурштину в Україні видобувають нелегально завдяки заступництву правоохоронних органів.
У серпні 2019 року президент України Володимир Зеленський говорив, що масштаби незаконного видобування бурштину в Україні сягнули рівня екологічного лиха.
2 вересня президент доручив Верховній Раді до 1 грудня 2019 року ухвалити законопроєкт про видобуток бурштину. Урядовий законопроєкт №2240 внесли в парламент 8 жовтня. У першому читанні парламент підтримав його 12 листопада, а в другому – 19 грудня. Зеленський підписав закон 27 грудня. Документ ввів єдині дозволи на розвідування з правом видобування бурштину строком на п'ять років на ділянці до 10 га через електронні аукціони.