Сербія передасть Україні енергетичне обладнання
Уряд Сербії 19 січня ухвалив рішення про передання гуманітарної допомоги Україні. Про це повідомляє сербське видання Nova.
Ідеться про постачання обладнання, призначеного для підтримання енергосистеми країни.
У міністерстві енергетики Сербії наголосили, що це буде безоплатна підтримка України, проте не уточнили, яке саме обладнання увійде в пакет допомоги.
Президент Сербії Александр Вучич в інтерв'ю Bloomberg, яке вийшло 18 січня, засудив повномасштабне вторгнення РФ в Україну і не визнав спроб Росії анексувати українські території. Він наголосив, що для Сербії "Крим – це Україна, Донбас – це Україна, і це так залишатиметься".
Контекст:
Попри те, що Сербія засуджує агресію РФ проти України, вона відмовляється вводити санкції проти країни-агресора. У МЗС України у квітні висловлювали розчарування щодо цього, а канцлер Німеччини Олаф Шольц наголошував у червні, що Сербія як країна, яка прагне стати членом Європейського союзу, має приєднатися до санкцій ЄС проти Росії через її вторгнення в Україну. Вучич пояснював, що причина такої позиції його країни в "дуже складній ситуації" з енергопостачанням.
У липні Сербія, яка повністю залежить від російського газу, оголосила про намір закуповувати газ також в Азербайджану. У серпні Вучич заявив, що його країна шукає альтернативу російській нафті.
Сербія вперше приєдналася до санкцій Євросоюзу, введених 2014 року проти експрезидента України Віктора Януковича і його спільників, лише 12 березня 2022 року. Сербський політолог Ігор Новакович наголосив, що "це вперше, коли Сербія дотримується санкцій ЄС на користь України".
23 травня на щорічній конференції в Тирані держави Адріатико-іонічного регіону, зокрема Сербія, ухвалили декларацію, у якій описали вторгнення Росії в Україну як "незаконне і невиправдане".
У МЗС України в серпні заявляли, що Київ очікує чіткішої позиції Сербії щодо засудження російської агресії та приєднання до санкцій ЄС.