Що робити, якщо освітні документи не з'явилися у "Дії"? Пояснення Мінцифри
У деяких користувачів застосунку "Дія" поки не підтягнулися дипломи, шкільні атестати і свідоцтва, хоча цей вид електронних документів уже додано в сервіс. Про це 23 березня в ефірі телемарафону розповіла керівниця команди впровадження "Дії" в Міністерстві цифрової трансформації Ірина Заболотна, її цитує "Суспільне".
За словами Заболотної, в застосунку "Дія" можуть відобразитися лише ті освітні документи, які було видано після 2000 року. Також для відображення треба оновити застосунок.
"Щоб вони [документи] підтягнулися, інформація про документ має бути внесена навчальним закладом до реєстру ЄДЕБО – це реєстр Міносвіти. Виші почали вносити документи після 2000-х років", – пояснила вона.
За словами Заболотної, навіть якщо документ було видано до 2000 року, можна звернутися до свого ВНЗ, і документи також внесуть у "Дію".
Також представниця Мінцифри повідомила про можливість завантажити копію освітнього документа у PDF-форматі й поширити у зручний спосіб: наприклад, через електронну пошту.
Окрім того, можна перевірити своєю "Дією" документ іншої особи.
"Для цього є QR-код на документі. Навести сканером, який є в застосунку "Дія", і після цього видно, чи валідний документ, яка інформація відображається", – пояснила Заболотна.
Контекст:
"Дія" – електронний сервіс державних послуг, створений Міністерством цифрової трансформації України, його запустили 6 лютого 2020 року. У нього входять однойменний мобільний застосунок і портал із публічними послугами.
22 березня у застосунок додали документи про середню й вищу освіту.