Суд не задовольнив вимоги УПЦ МП проводити богослужіння в Лаврі – Мінкульт

Суд відмовив УПЦ МП у вимозі користуватися Києво-Печерською лаврою
Фото: EPA
Господарський суд Києва ухвалив рішення про відмову в задоволенні позову Української православної церкви Московського патріархату до Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" про доступ до майна Лаври і проведення там богослужінь. Про це повідомив у Telegram міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

За словами міністра, у суді відбулося слухання по суті у справі №910/423/23 за позовом УПЦ МП до Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" про "усунення перешкод УПЦ у користуванні майном". Ідеться зокрема про здійснення богослужінь, пояснив Ткаченко.

Представники чоловічого монастиря УПЦ МП не прибули на засідання, а також подали клопотання про перенесення, яке відхилив суд як необґрунтоване. Суд, дослідивши матеріали справи, ухвалив рішення про відмову в задоволенні позовних вимог УПЦ МП, повідомив Ткаченко.

"Маємо першу і вірю, що не останню перемогу в суді у справі повернення майна Києво-Печерської лаври державі", – прокоментував міністр.

Контекст:

79 споруд у Києво-Печерській лаврі з 2013 року за розпорядженням Кабміну були в безоплатному користуванні в чоловічого монастиря УПЦ МП – частини Російської православної церкви. УПЦ МП офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії".

10 березня 2023 року Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" повідомив, що з 29 березня розриває зі Свято-Успенським монастирем УПЦ МП договір про безоплатне користування будівлями, розташованими на території заповідника. Попередження стосується будівель нижньої Лаври, де розташований чоловічий монастир. У верхній Лаврі УПЦ МП користувалася Успенським собором і Трапезною церквою, але договір про їх оренду закінчився 31 грудня 2022 року і його не продовжили. Ці два храми з 5 січня повернули в управління держави.

Митрополит Павло (Лебідь), який був намісником Лаври, заявив, що ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з Києво-Печерської лаври до рішення суду.

30 березня на території Лаври мала розпочати роботу державна комісія з питань приймання-передавання майна державній установі. До цього ченці мали звільнити приміщення. Проте священнослужителі не пустили комісії. Того самого дня Кабмін України ухвалив рішення, згідно з якими управління майном Києво-Печерської лаври передали державі. Пізніше комісія продовжила роботу в Лаврі, яку вона завершила 5 червня.

13 червня Ткаченко повідомив, що УПЦ МП відмовилася підписати акти про передавання державі майна Національного заповідника "Києво-Печерська лавра".